Na zaproszenie Rodzinnego Klubu Turystyki Kolarskiej „Wagabunda” w Katowicach w dniu 5 kwietnia 2025r. wzięliśmy udział w „XIX Wiosennym Spotkaniu Rodzinnym” ze startem na lotnisku Muchowiec i metą w Parku Bolina. Pod tablicą upamiętniającej pobyt na lotnisku Muchowiec wizyty papieża Jana Pawła II, odbyła się modlitwa, złożono kwiaty oraz zapalono znicze. Mija 40 lat od pierwszej i jedynej wizyty papieża Jana Pawła II w Katowicach w dniu 20 czerwca 1983 roku. Ojciec Święty spotkał się z wiernymi na katowickim Lotnisku Muchowiec i odwiedził archikatedrę Chrystusa Króla. Wedle niektórych szacunków, na Muchowcu zebrało się wtedy około miliona ludzi.
Później udaliśmy się rowerami do Parku Bolina. Tam odbyły się konkursy: rzut dętką rowerową na odległość, jazda żółwia (20 metrów), oraz najliczniejsza drużyna rowerowa. Ogłoszono wyniki konkursów. Trzecie miejsce wrzucie dętką rowerowa zajął nasz uczestnik Paweł Matysiak. TKK im. Wł. Huzy reprezentowali: Grzegorz Kassa, Roman Kopeć, Krzysztof Kotuła, Paweł Matysiak, Wojciech Miotła, Andrzej Piaseczyński, Jarosław Szerszeń.
W tym samym dniu to jest 05.04.2025r. odbył się Zlot Turystów Kolarzy Województwa Śląskiego w Mysłowicach z okazji Jubileuszu 60–lecia PTTK Oddz. Mysłowice. Braliśmy udział w dwóch wycieczkach na terenie Mysłowic. Zwiedziliśmy: Rynek, plac przy Urzędzie Miejskim, urząd emigracyjny w zaborze pruskim, źródełko trzech Cesarzy, trójkąt trzech Cesarzy, (Austro-Węgry, Prusy, i Rosja). TKK im. Wł. Huzy reprezentowali: Witold Brol, Marian Chudzicki, Adam Czerniawski, Mariola MacLean, Julian Rzewódzki, Paweł Szyp.
Relacja - Andrzej Skulski
Komisja Turystyki Kolarskiej Oddziału Miejskiego PTTK w Dąbrowie Górniczej zaprosiła w dniu 06.04.2025r. do zwiedzania centrum miasta wraz Parkiem Zielona, w celu zdobycia I stopnia Dąbrowskiej Odznaki Krajoznawczej. Wycieczka zaczęła się na dworcu PKP, następnie Będzin, dzielnica Mydlice, Huta Bankowa, centrum Dąbrowy Górniczej ul. T. Kościuszki, Muzeum Miejskie, Sztolnia „Sztygarka”, oraz zwiedzanie Walcowni i powrót na dworzec PKP. TKK im. Wł. Huzy reprezentowali: Ryszard Małkowski, Krzysztof Moszczyński, Zbigniew Pająk, Henryk Szcześniak, Paweł Szyp, a wycieczkę prowadził przewodniczący Komisji Turystyki Kolarskiej - Tadeusz Kozerski.
Relacja: Andrzej Skulski
W dniu 12.04.2025r. na zaproszenie BTKK „Catena” na „XXIII Otwarcie Sezonu Kolarskiego” w Brynicy. Rozpoczęcie rajdu odbyło się przy Kopcu Wyzwolenia w Piekarach Śląskich, gdzie rozdano uczestnikom numery startowe do przytwierdzenia na rowery. Następnie organizatorzy poprowadzili nas do Brynicy. Odbyły się oprócz pieczenia kiełbasek na ognisku, różne konkursy sprawnościowe, gdzie nasi kolarze z Gliwic zdobyli kilka nagród, dyplomów i tak: I miejsce puchar - Paweł Matysiak (za walkę dmuchanymi młotami), III miejsce rzutem dętkami i oponami – Paweł Matysiak, II miejsce – za zakręcony rower - Krzysztof Moszczyński, III miejsce za zakręcony rower - Paweł Matysiak, II miejsce za wbijanie jedną ręką gwoździa do klocka drewnianego – Paweł Szyp, z numerem 4 uczestnika rajdu wygrał nagrodę – Andrzej Piaseczyński. TKK im. Wł. Huzy reprezentowali: Grzegorz Kassa , Roman Kopeć, Paweł Matysiak, Wojciech Miotła, Krzysztof Moszczyński , Andrzej Piaseczyński, Andrzej Skulski, Paweł Szyp.
Relacja: Andrzej Skulski
W niedzielę 13 kwietnia 2025r. przy pięknej pogodzie o godz. 9:00 grupa 11 członków Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK im. Wł. Huzy udała się z Gliwic na Rajd Kolarski Witaj Wiosno 2025 w Rybniku – Kamieniu. Do Kamienia trasa wiodła przez Bojków, Kuźnię Nieborowską, Szczygłowice, Książnice. Pierwszą wycieczkę prowadził Jarosław Szerszeń. Na mecie zlokalizowanej na terenie baru „Stodoła” w Rybniku Kamieniu przebywało już 6 członków naszego klubu. Drugą wycieczkę przyprowadził Paweł Szyp z Sośnicy z uczniami szkoły Podstawowej nr 14 (12 uczestników). Na miejscu było ognisko, oraz braliśmy udział w konkursach. W konkursie rzutem woreczkami do otworów I miejsce zajął Krzysztof Moszczyński i otrzymał nagrodę. TKK im. Wł. Huzy reprezentowali: Witold Brol, Adam Czerniawski, Stanisław Herman, Grzegorz Kassa, Roman Kopeć, Mariola MacLean, Paweł Matysiak, Wojciech Miotła, Krzysztof Moszczyński, Arkadiusz Prasoł, Małgorzata Radomska, Andrzej Skulski, Marian Stawarczyk, Jarosław Szerszeń, Danuta Szyp, Paweł Szyp, Jan Zabrzeński.
Relacja: Andrzej Skulski
W dniu 21.04.2025r. w drugi dzień Świąt Wielkanocnych odbyły się tradycyjne procesje konne święcenia pól w Gliwickiej dzielnicy Ostropa i Żernicy-Nieborowicach. Procesje konne uznawane są za jeden z najstarszych zachowanych zwyczajów na Śląsku i Łużycach. W Ostropie tradycja ta została wpisana na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego i znana była od XVI wieku. Procesja w Ostropie rozpoczęła się o godz. 1300 pod kościołem parafialnym, ruszając orszakiem składającym się z pięknie udekorowanych koni i bryczek. Procesję zamykali kolarze, w tym wielu z naszego klubu. Później opuściliśmy procesję w Ostropie, by zdążyć o 1330 na procesję organizowaną w Żernicy-Nieborowicach. W „Lany Poniedziałek” obydwie procesje odbyły się przy pięknej pogodzie. W procesjach wzięli udział członkowie naszego klubu kolarskiego: Krzysztof Bobis, Witold Brol, Danuta Fiszer, Tomasz Fornalczyk, Mariola MacLean, Paweł Matysiak, Krzysztof Moszczyński, Zbigniew Pająk, Małgorzata Radomska, Stanisław Radomski, Andrzej Skulski, Marian Stawarczyk, Jarosław Szerszeń, Lucjan Wiślak.
Relacja: Andrzej Skulski
W dniu 26.04.25r. spod sklepu „E Leclerc” przy ulicy Rybnickiej w Gliwicach ruszyła pięcio osobowa grupa rowerowa naszego klubu kolarskiego prowadzona przez Romana Kopcia, na XXVIII rajd pieszo-kolarski zorganizowany przez koło „Ramża” PTTK Czerwionka-Leszczyny z metą zlokalizowaną na terenie należącym do „Karczmy Borowik” w Szczejkowicach. Pozostali nasi kolarze przyjechali dowolnymi trasami. Odbyły się 3 konkursy sprawnościowe w których braliśmy udział. W rzucie lotkami do tarczy, trzecie miejsce zajął - Jarosław Szerszeń, a piąte miejsce w konkursie polegający na wyciąganiu kolorowych korków na punkty z worka - Paweł Szyp. Wszyscy wygrani uczestnicy otrzymali upominki. W rajdzie uczestniczyli klubowicze: Grzegorz Kassa, Roman Kopeć, Paweł Matysiak, Krzysztof Moszczyński, Arkadiusz Prasoł, Andrzej Skulski, Jarosław Szerszeń, Paweł Szyp, Jan Zabrzeński.
Relacja: Andrzej Skulski
Z okazji niedawno minionej 80 rocznicy zakończenia walk o Żory pomiędzy Armią Czerwoną, a niemieckim Wehrmachtem, zaproszono kolarzy w dniu 27.04.2025r. na III Historyczny Rajd Rowerowy – Miasto Żory 1945 organizowany przez KTK „Wandrus”, podczas którego, dowiedzieliśmy się o trudnej, ale bardzo ciekawej historii Żor z ostatniego roku drugiej wojny światowej. Dowiedzieliśmy się także, jak przebiegała linia frontu, którego przełamanie w dniu 24.03.1945r doprowadziło do zniszczenia miasta. Poznaliśmy pozycje wojsk i artylerii. Zobaczyliśmy elementy uzbrojenia i wyposażenia walczących stron. Meta rajdu odbyła się w Parku „Piaskownia” Żory Kleszczówka. PIKNIK MILITARNO-HISTORYCZNY z udziałem rekonstruktorów, którzy zaprezentowali nam sylwetki żołnierzy obu stron. Zobaczyliśmy również ciekawe eksponaty związane z tematem przywiezione przez kolekcjonerów i eksploratorów, również takie, które zostały znalezione bezpośrednio w Żorach. Potem odbyło się ognisko z kiełbaskami, była też kawa i herbata. Obecni na rajdzie z naszego klubu to: Roman Kopeć, Grzegorz Kassa, Andrzej Piaseczyński, Arkadiusz Prasoł, Danuta Prasoł, Tadeusz Szewczyk, Jarosław Szerszeń, Jan Zabrzeński.
Relacja: Andrzej Skulski