W ramach zadania specjalnego do konkursu na najlepiej pracującą oddziałową komisję klubu kolarskiego PTTK w 2025r., udaliśmy się rowerami do zwiedzenia w województwie śląskim Skansenu Maszyn Parowych – przy zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. W dniu 02.03.2025r. w wycieczce uczestniczyli kolarze TKK im. Władysława Huzy w Gliwicach: Witold Brol, Tomasz Fornalczyk, Bogusław Iwaniuk, Roman Kopeć, Mariola MacLean, Andrzej Piaseczyński, Małgorzata Radomska, Andrzej Skulski, Jarosław Szerszeń, Lucjan Wiślak.
Skansen otwarto w 1976r. Ekspozycja nawiązuje do historii tarnogórskiego górnictwa, którego decydującym elementem dynamicznego rozwoju od końca XVIII było wprowadzenie nowoczesnej jak na owe czasy techniki parowej.
Skansen jest częścią Zabytkowej Kopalni Srebra, obejmuje kilkadziesiąt eksponatów. Na turystów czeka m.in mała kolejka skansenowa, której trasa liczy ok. 500 m. W skansenie zobaczyć można zarówno maszyny parowe jak i parowozy. Na obszarze o powierzchni około 1 ha znajdują się takie eksponaty jak: walec drogowy, dźwig kolejowy, sprężarka, lokomobila, agregat prądotwórczy, pompy parowe oraz maszyny wyciągowe. Wszystkie eksponaty pozyskało Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej – właściciel skansenu i kopalni srebra.
Przejażdżka małą kolejką wąskotorową to dodatkowa atrakcja skansenu. Niewielki pociąg składa się z kilku wagoników, które mogą pomieścić ok. 25 osób. Trasa kolejki o rozstawie szyn zaledwie 7 i ¼ cala ma kształt pętli i mieści się w wewnętrznej części skansenu. Przejażdżka rozpoczyna się z dworca usytuowanego w sąsiedztwie budynku kopalni. Jazda kolejką, w sąsiedztwie wysłużonych maszyn parowych, dostarcza niezapomnianych przeżyć. Atrakcja dostępna jest od wiosny do jesieni.
Relacja wraz ze zdjęciami - Andrzej Skulski
W ramach zadania specjalnego do konkursu na najlepiej pracującą oddziałową komisję, klub, sekcję turystyki kolarskiej PTTK w 2025r., udaliśmy się rowerami do zwiedzenia w województwie śląskim skansenu - „Dawnego sprzętu i narzędzi rolniczych” w Bargłówce. W dniu 08.03.2025r. kolarze TKK im Władysława Huzy w Gliwicach brali udział: Witold Brol, Adam Czerniawski, Tomasz Fornalczyk, Roman Kopeć, Mariola MacLean, Andrzej Piaseczyński, Andrzej Skulski, Marian Stawarczyk, Jarosław Szerszeń, Tadeusz Szewczyk i gościnnie Anna Nowaczek. Budowa obiektu została sfinansowana ze środków Unii Europejskiej z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 w ramach projektu pn. Szlak dziedzictwa kulturalno – przyrodniczego w Gminie Sośnicowice. Przedstawiony sprzęt rolniczy to: sieczkarnia, pługi, plewniok opsypnik, młocarnia, brony lekkie, radło, pług jednoskibowy, szelok, plewniok do buraków, fachel (wialnia), kultywator, maszyna do kapusty, presa. Wśród innych eksponatów to koło drewniane do wozów, siekiery, żarna kamienne, widły, cepy, wogi, chomąto.
Relacja wraz ze zdjęciami - Andrzej Skulski
W chłodno-słoneczny niedzielny poranek 16.03 2025r. z gliwickiego rynku o godz. 9:15 wyjechało 22 osoby, by wziąć udział w 66. rajdzie „Topienia Marzanny” w kierunku Tworogu Małego. Przyprowadził grupę przodownik rajdu Jarosław Szerszeń. Wcześniej wyjechali do Tworogu Małego by przygotować biuro rajdu i rozpalić ognisko uczestnicy klubu „Huzy” Gliwice: Komandor rajdu Paweł Szyp, Henryk Szcześniak, Elżbieta Falska, Mariola MacLean, Krzysztof Kotuła i Andrzej Skulski. W rajdzie uczestniczyło też osiem drużyn ze Śląska: „Catena” Bytom, „Ondraszek” Cieszyn, „Wagabunda” Katowice, „Gronie” Tychy, „Hugo” Ruda Śląska, „Ramża” Czerwionka Leszczyny, „Wandrus” Żory, „Sokół” Radlin. Zjawili się też przedstawiciele niepełnosprawnych „Trion’ z Knurowa, „Uniwersytetu Trzeciego Wieku” z Knurowa i młodzież szkoły podstawowej nr 14 wraz z rodzicami.
Na zaproszenie Jarosława Szerszenia przybył redaktor telewizji IMPERIUM z Gliwic Pan Marian Muzia. Tradycyjnie odbył się konkurs na najpiękniejszą „Marzannę”, którą oceniała komisja w składzie: przedstawiciele klubów: „Huzy” Gliwice Henryk Szcześniak i Prezes „Wagabundy” Bronisław Kałuża.
Puchar Marzanna: Norbert Swonke „Trion” Knurów
Najliczniejsza Drużyna Szkolna: SP 14
Najliczniejsza Drużyna w kategorii zorganizowanej grupy: UTW Knurów
Najliczniejszy Klub: Sokół Radlin
Za wieloletnią współpracę z Klubem: Huzy dla Pani Ireny Musioł Sołtys z Tworogu Małego.
Po wręczeniu pucharów, dyplomów, albumów i słodkości udano się w stronę ogniska by uroczyście spalić marzannę. Nasz Turystyczny klub kolarski im. Wł. Huzy reprezentowali: Bożena Bobis, Krzysztof Bobis, Witold Brol, Adam Czerniawski, Elżbieta Falska, Stanisław Herman, Grzegorz Kassa, Mariola MacLean, Ryszard Małkowski, Wojciech Miotła, Zbigniew Pająk, Andrzej Piaseczyński, Tadeusz Pizar, Arkadiusz Prasoł, Małgorzata Radomska, Julian Rzewódzki, Andrzej Skulski, Władysław Stawiarczyk, Henryk Szcześniak, Julia Szcześniak, Jarosław Szerszeń, Danuta Szyp, Paweł Szyp, Jan Zabrzański.
Relacja wraz ze zdjęciami - Andrzej Skulski
W sobotę 22.03.2025r. koledzy Henryk Szcześniak i Tadeusz Pasierb zaproponowali wyjazd na wycieczkę rowerową do Dąbrowy Górniczej. Tamtejsza Komisja Turystyki Kolarski PTTK zorganizowała rajd „Powitanie Wiosny”. Wycieczka rozpoczęła się w Parku Zielona przy pomniku Bobra i prowadziła wokół zbiorników Pogorii III i Pogorii IV. Wycieczka zakończyła się przy pomniku Orła Białego. Klub nasz reprezentowali: Witold Brol, Marian Chudzicki, Mariola MacLean, Zbigniew Pająk, Tadeusz Pasierb, Julian Rzewódzki, Henryk Szcześniak.
Tego samego dnia, w słoneczną sobotę trójka klubowiczów wybrała się z inicjatywy Małgorzaty Radomskiej na wycieczkę rowerową wzdłuż jeziora Pławniowickiego, gdzie po krótkim odpoczynku, pojechaliśmy dalej przez Bycinę i Taciszów nad jezioro Dzierżno. Po objechaniu tych dwóch jezior, wróciliśmy do Gliwic. W wycieczce brali udział również Andrzej Skulski i Jarosław Szerszeń.
Relacja - Andrzej Skulski
W dniu 29.03.2025r. z spod sklepu „E.Leclerc” przy ulicy Rybnickiej w Gliwicach, wyruszyła grupa Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK im. Wł. Huzy prowadzona przez kolegę Jarosława Szerszenia na XXXIV rajd „Topienia Marzanny na Gichcie” organizowany przez KTK „Wandrus” Żory. Na miejscu dla uczestników była kawa, herbata oraz kiełbasa, którą można było upiec na ognisku. Odbyły się trzy konkursy: najpiękniejsza „Marzanna”, strzelanie z wiatrówki, slalom rowerowy. Reprezentowali nas: Grzegorz Chumuntkowski, Aldona Felkel, Grzegorz Kassa, Roman Kopeć, Paweł Matysiak, Krzysztof Moszczyński, Andrzej Piaseczyński, Tadeusz Pizar, Arkadiusz Prasoł, Danuta Prasoł, Julian Rzewódzki, Andrzej Skulski, Marian Stawarczyk, Jarosław Szerszeń, Paweł Szyp, Norbert Twardawa, Jan Zabrzeński.
Relacja ze zdjęciami - Andrzej Skulski