Ze smutkiem dowiedzieliśmy się, że w dniu 01.02.2025r. zmarł w wieku 77 lat Andrzej Czapla, nasz klubowy przyjaciel i kolega wielu rowerowych wycieczek. Kolega Andrzej był członkiem PTTK od roku 1964, a do TKK PTTK im. Władysława Huzy należał od 1966r., pełniąc w tym okresie wiele funkcji na szczeblach organizacji i klubu. W latach 1974 - 1993 był prezesem TKK PTTK im. Wł. Huzy. W latach 1992 - 2003 pełnił funkcję Sekretarza Regionalnego Rady Turystyki Kolarskiej PTTK w Katowicach. Zasiadał też przez wiele lat we władzach Oddziału PTTK Ziemi Gliwickiej. Ceremonia pogrzebowa odbyła się w dniu 8 lutego 2025r. w kościele św. Jerzego w Łabędach. Przybyło oprócz rodziny wielu przyjaciół, znajomych oraz członków TKK im. Wł. Huzy i PTTK Ziemi Gliwickiej. W mowie pożegnalnej oprócz syna zmarłego, ze strony klubu głos zabrał Honorowy Przodownik - Stanisław Radomski. Po mszy udaliśmy się na cmentarz. Cześć jego pamięci.
Relacja wraz ze zdjęciami - Andrzej Skulski
15 lutego 2025r. na wyjazdowym posiedzeniu w Bukownie spotkali się rowerzyści zrzeszeni w Regionalnej Radzie Kolarskiej PTTK w Katowicach. Na początku uczestnicy zwiedzili wystawę „Kopalnia Wiedzy o Cynku” w zabytkowym budynku administracyjnym byłej kopalni galmanu „Ulisses”. Wystawa powstała dzięki staraniom Zakładu Górniczo-Hutniczego „Bolesław” SA w Bukownie. Atrakcją dla zwiedzających były seanse audiowizualne, instalacje interaktywne, unikalna kolekcja minerałów (minerały skałotwórcze, minerały strefy utlenienia, siarczki cynku, siarczki ołowiu, siarczki żelaza), wizualizacja procesów technologicznych, zbiory dokumentów i map a także liczne eksponaty dokumentujące historię miejscowego górnictwa i hutnictwa rud.
Ciekawostką jest też Park Maszyn Górniczych, jaki znajduje się przed budynkiem. Po godzinnej przerwie udaliśmy się do ośrodka MOSIR w Bukownie na wyjazdowe posiedzenie, które odtworzył gospodarz tegorocznej narady prezes Zarządu Oddziału PTTK w Dąbrowie Górniczej Piotr Targowski. W spotkaniu też uczestniczyli; posłanka Katarzyna Stachowicz, członkowie honorowi PTTK Edward Kutyła i Marian Kotarski oraz wiceprzewodnicząca GKR Małgorzata Radomska. Obrady prowadził przewodniczący śląskiej Rady Marek Koba, który na wstępie wręczył kilku osobom odznaki za zasługi w turystyce kolarskiej PTTK w woj. śląskim, po czym omówił dokonania śląskich rowerzystów w minionym roku. Prezes Oddziału PTTK Mysłowicach Zbigniew Orłowski przedstawił program Zlotu Turystów Kolarzy w woj. Śląskiego zaplanowanego na 5 kwietnia br. w Mysłowicach, kol. Zb. Pawlik zaprezentował założenia zaplanowanego na przyszły rok 66 ogólnopolskiego zlotu p.t.kol. w Ustroniu, a prezes Klubu PTTK „Catena” Bytom Zenon Kaszowicz oznajmił, iż nadal można zdobywać jubileuszową odznakę ustanowioną z okazji 770-lecia miasta Bytomia. Posłanka K. Stachowicz zaprezentowała założenia programu „dwie ósemki” mającego na celu połączenie istniejących ścieżek rowerowych w spójny system ułatwiający bezpieczne przemieszczanie się rowerzystów w rejon Pustyni Błędowskiej oraz zapowiedziała podjęcie działań w kierunku wyjaśnienia niektórych problemów transportowych na styku kolejowo-rowerowym. Z naszej strony na wyjazdowym posiedzeniu w Bukownie uczestniczyli: Adam Czerniawski, Aldona Felkel, Paweł Szyp, Małgorzata Radomska, Julian Rzewódzki, Andrzej Skulski.
Relacja wraz ze zdjęciami - Andrzej Skulski
W ramach realizacji zadania specjalnego do konkursu na najlepiej pracującą oddziałową komisję, klub, sekcję turystyki kolarskiej PTTK w 2025r., udaliśmy się rowerami na zwiedzenie w województwie śląskim skanseny: w Zabrzu - Kopalnia „Guido” i sztolnia „Królowa Luiza” oraz „Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”.
W dniu 22.02.2025r. brali udział w wycieczce: Roman Kopeć, Mariola MacLean, Andrzej Piaseczyński, Małgorzata Radomska, Andrzej Skulski, Jarosław Szerszeń.
Kopalnia Guido (kiedyś: Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido) – dziś nieczynna. Kopalnia została założona przez hrabiego Guido Henckelvon Donnersmarcka. Zwiedzanie Kopalni Guido możliwe jest na dwóch poziomach 170, 320 i podpoziomie 355. Podczas zwiedzania można zobaczyć jak działa elektryczna maszyna wyciągowa z 1927 roku, zjechać do podziemi szolą (windą) górniczą.
Trasy obejmują podziemne wyrobiska z czasów prowadzenia eksploatacji na Kopalni „Guido”. Prezentowane są podziemne stajnie, kaplica św. Barbary, która znajduje się 170 metrów pod powierzchnią ziemi, czy pracujące maszyny górnicze. Wycieczka na Guido to również przejazd podwieszaną kolejką elektryczną, czy spotkanie w podziemnym pubie położonym 320 metrów pod ziemią. Kompleks Sztolnia Królowa Luiza powstał w oparciu o dziedzictwo dawnej kopalni Królowa Luiza i Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej. Kopalnia Królowa Luiza, założona w 1791roku, to jedna z najstarszych i swego czasu najnowocześniejsza górnośląskich kopalń węgla kamiennego. Szyb Wilhelmina to również jedna z dróg prowadzących w podziemia Sztolni. Wśród podziemnych atrakcji m.in. Wielkogabarytowe maszyny górnicze, kolejka górnicza „karlik”, prawdziwy unikat - chodnik wykuty w pokładzie węgla o grubości 6 m, a nawet spływ łodziami. Łącznie to ponad 5 km podziemnych tras turystycznych, biegnących w różnych pod ścisłym centrum Zabrza.
Pierwszy pomysł powstania muzeum etnograficznego pojawił się w 1938 roku. Wybuch wojny uniemożliwił jednak jego realizację. W 1952 roku, podczas Walnego Zjazdu Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Katowicach zaproponowano, by na terenie powstającego WPKiW stworzyć skansen. W 1963 roku Krakowskie Biuro Projektowe opracowało jego ostateczną koncepcję, a rok później projekt zatwierdzono i rozpoczęto jego realizację. Zakładał on m.in. uformowanie wzniesienia w celu wiarygodnego przedstawienia podregionu podgórskiego. Oficjalne otwarcie nastąpiło w maju 1975 roku. Park etnograficzny posiada 78 zabytkowych drewnianych obiektów architektury wiejskiej i małomiasteczkowej. Obszar skansenu wynosi ok. 35,6 ha. Zgromadzone zabytki budownictwa ludowego pochodzą z pięciu podregionów Górnego Śląska (beskidzkiego, podgórskiego, pszczyńsko-rybnickiego, przemysłowego i lublinieckiego) oraz regionu Zagłębia Dąbrowskiego. Obiektem scalającym poszczególne części ekspozycji jest pochodzący z XVIII w. kościół pw. św. Józefa Robotnika z Nieboczów, podobnie jak spichlerze dworskie, plebański i chłopskie oraz niektóre budynki z Beskidu Śląskiego, większość pozostałych zabytków pochodzi z połowy XIX w.
Relacja wraz ze zdjęciami - Andrzej Skulski