Żegnamy członka naszego Klubu Śp. Janusza Kucińskiego
Z ogromnym żalem informujemy że w dniu 3 maja 2024r. w wieku 88 lat zmarł członek naszego Klubu Janusz Kuciński. Urodzony we Lwowie 28 maja 1935r. Osiadł w Krakowie, gdzie ukończył Uniwersytet Rolniczy im H. Kołłątaja uzyskując dyplom inżyniera rolnictwa i zostaje, kierownikiem działu w krakowskim ZOO.
Był zasłużonym działaczem kolarskim P. Z. Kol. cenionym przez środowisko kolarskie w kraju i za granicą. Pod koniec lat 60-tych, po ukończeniu kursu sędziego międzynarodowego kolarstwa w Cardiff w Walii został wybrany na 1-go z trzech sędzi kolarskich (tzw. Joury de apel) podlegających UCI. Sędziował największe imprezy kolarskie na świecie jak olimpiady, mistrzostwa świata i wiele innych tourów dla zawodowców. Jego pasją były ptaki których był wielkim znawcą. Był członkiem kapituły wyborów Króla kolarskiego na Wawelu w Krakowie. Król kolarski był wybierany co roku honorowo ze starszych kolarzy którzy dawno zakończyli działalność zawodniczą a kiedyś byli znakomitymi zawodnikami. Śp. Kol. Janusza Kucińskiego tak wspominają krakowscy kolarze.
„Był wybitną postacią polskiego i krakowskiego kolarstwa drugiej połowy XX wieku. Zawodnik Hutnika Kraków, późniejszy trener Korony. Działacz Okręgowego i Polskiego Związku Kolarskiego, sędzia międzynarodowy, członek Komisji Technicznej UCI uhonorowany diamentową odznaką tej federacji. Znakomity wychowawca całych pokoleń polskich sędziów kolarskich. Serdeczny i niezawodny przyjaciel. Pozostanie na zawsze w naszej pamięci."
Marek Kosicki
Po zakończeniu kariery zawodowej i sportowej wstąpił do Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK im Wł. Huzy w Gliwicach w dniu 16 01 2005r. i otrzymał legitymację klubową o numerze 698. Aktywnie uczestniczył w jego życiu. Wielokrotnie brał udział w zlotach centralnych i przodownickich, regularnie przyjeżdżał na rajdy organizowane przez Klub im. Wł. Huzy.
Pozostanie w naszej pamięci jako osoba o bardzo wysokiej kulturze osobistej. Doskonały towarzysz wspólnych wycieczek. Przyjacielski i życzliwy wszystkim, cieszący się dużym autorytetem.
Pogrzeb Śp. Janusza Kucińskiego odbędzie w dniu 9 maja 2024r. o godz. 11:40 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Sobotnia wycieczka rowerowa Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK im. Władysława Huzy w dniu 11 maja 2024r. została zaplanowana i poprowadzona przez kolegę Tadeusza Pasierba – Przodownika Turystyki Kolarskiej. Jako cel wycieczki został obrany podkrakowski teren jury ze szczególnym uwzględnieniem Doliny Kobylańskiej i Będkowskiej. Punktem początkowym naszej Majówki w Dolinie Kobylańskiej obrano dworzec PKP w Zabierzowie skąd turystyczny peleton wystartował. Trasa wycieczki po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej o długości około 30km prowadziła drogami lokalnymi, wiejskimi, gruntowymi oraz ścieżkami leśnymi. Niektóre odcinki trasy oraz przeprawy przez Kobylański Potok pokonywano pieszo. Występowały również strome zjazdy i podjazdy.
W trakcie wycieczki zwiedzono galerię rzeźb ogrodowych w Więckowicach, urokliwą Dolinę Kobylańską, Schronisko Brandysówka w Dolinie Będkowskiej, zabytkowy kościół w Rudawie, willę z wieżyczką w Rudawie oraz zabytkowy kościół i pałac w Krzeszowicach.
W wycieczce kolarskiej wzięło udział 13 osób (10 członków Klubu oraz 3 osoby niezrzeszone) z Gliwic i Katowic. Dodatkowo uczestniczyła 3 osobowa rodzina z Gliwic realizująca własny program. W rezultacie wszystkie 16 osób przejechało całą planowaną trasę.
Wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymali pamiątkowe znaczki / butony, naklejki do książeczek wycieczek kolarskich oraz pakiety wycieczkowe zawierające mapy, programy, materiały informacyjne.
Szczególne podziękowania należą się Kol. Henrykowi Szcześniakowi, Krzysztofowi Kotule oraz Pawłowi Szypowi. Henryk Szcześniak przygotował i wykonał pamiątkowe mapy, programy i materiały informacyjne, brał udział w objeździe trasy. Ponadto wraz z Kol. Pawłem Szypem zabezpieczali i zamykali koniec grupy, pomagali przy usuwaniu awarii sprzętu co miało duże znaczenie w zróżnicowanym terenie /podjazdy i zjazdy/ oraz na leśnych i krętych ścieżkach. Krzysztof Kotuła zaprojektował i wykonał pamiątkowe znaczki / butony z emblematem imprezy oraz naklejki potwierdzające do książeczek turystyki kolarskiej dla wszystkich uczestników.
Relacja wraz ze zdjęciami: Tadeusz Pasierb