W dniu 23 marca 2024r. z miejsca umówionej zbiórki ruszyła grupa Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK im. Władysława Huzy prowadzona przez kolegę Jarosława Szerszenia na 33. Rajd Topienia Marzany w Gichcie. Reprezentowało nas 15 osób. Na mecie rajdu odbyły się 3 konkursy, pierwszy to Najpiękniejsza Marzana było ich 10. Pierwsze miejsce zdobyła Marzana z klubu „Wagabunda” – Katowice. Drugi konkurs to strzelecki z wiatrówki najlepszy wynik 46 punktów nasz prezes zdobył 36 punktów. Trzecim był konkurs slalomu rowerowego w którym uczestniczył Stanisław Herman. Na miejscu była kawa, herbata oraz kiełbasa, którą można było upiec na ognisku. Na zakończenie Marzany spalono.
Relacja wraz ze zdjęciami: Paweł Szyp
Niedziela 24 marca 2024 w kalendarzu wiosna, a za oknem pełny przekrój pogodowy. Takie warunki atmosferyczne spotkały członków Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK im. Władysława Huzy podczas wyjazdu do Bytomia na organizowaną przez Bytomski Turystyczny Klub Kolarski „CATENA” pierwszą wycieczkę z cyklu „770 KILOMETRÓW NA ROWERZE NA 770-LECIE MIASTA BYTOMIA 1254-2024” promującej zdobywanie nowej odznaki krajoznawczej o tej samej nazwie (regulamin). Przed oficjalnym rozpoczęciem bytomskiej wycieczki nasi członkowie odwiedzili obiekty z kanonu odznaki dokumentujące historię i dziedzictwo Bytomia.
budynek szkoły muzycznej – wzniesiony w latach 1867–1870 w stylu neogotyckim,
budynek IV LO – secesyjny, wzniesiony w 1902 roku – obiekt obowiązkowy,
budynek Opery Śląskiej – wzniesiony w latach 1899–1903 w stylu neoklasycystycznym,
secesyjny Budynek Królewskiego Instytutu Higieny z lat 1902–1905,
budynek sądu w stylu renesansowym z 2. połowy XIX wieku – obiekt obowiązkowy,
Oficjalne rozpoczęcie wycieczki prowadzonej przez „CATENĘ” nastąpiło pod budynkiem Urzędu Miejskiego w Bytomiu wybudowanego w 1915-1916 będącego pierwotnie siedzibą Sądu Cywilnego (obiekt obowiązkowy). Po wspólnym pamiątkowym zdjęciu grupa 33 turystów kolarzy wyruszyła w trasę by poznawać miejsca związane z historią miasta. Pierwszym miejscem był pobliski bytomski park miejski założony w roku 1840 obecnie noszący imię Franciszka Kachla. Kolejnymi obiektami były miejsca znajdujące się na terenie dzielnicy Miechowice:
Góra Gryca - jedno z najwyższych wzniesienień w okolicach Bytomia i ma około 317 m n.p.m. Tutaj również znajduje się ufundowana w 1850 roku przez Franza Winklera – ówczesnego właściciela Miechowic – kapliczka.
pomnik ofiar Tragedii Górnośląskiej w Bytomiu – Miechowicach przy ul. ks. Jana Frenzla (obiekt obowiązkowy) ,
pałac von Tiele - Wincklerów z lat 1812–1817 w dzisiejszej bytomskiej dzielnicy Miechowice (odrestaurowana część) wraz z pozostałością – rumowiskiem i dawnym parkiem pałacowym (obiekt obowiązkowy) ,
Dom Matki Ewy i Parafia Ewangelicko – Augsburska w Bytomiu – Miechowicach (obiekt obowiązkowy) ,
podziemny przeciwlotniczy schron w Bytomiu - Miechowicach przy ul. Kasztanowej
Po zwiedzeniu zaplanowanych obiektów zziębnięci lecz zadowolenie z ciekawej wycieczki wróciliśmy do Gliwic. Podziękowania dla koleżanek i kolegów z Bytomia za pomysł i realizację. W wycieczce uczestniczyli: Witold Brol, Krzysztof Kotuła, Mariola MacLean, Tadeusz Pizar, Andrzej Skulski, Władysław Stawiarczyk, Henryk Szcześniak, Paweł Szyp.
Relacja: Krzysztof Kotuła
Zdjęcia: Przyjaciele :-)