W dniu 10 października 2021r. roku Turystyczny Klub Kolarski PTTK im. Władysława Huzy w Gliwicach zorganizował 64. Zakończenie Turystycznego Sezonu Kolarskiego z metą obok ruin zamku w Chudowie. Komandorem rajdu był kol. Adam Czerniawski. Zamek w Chudowie od 64 lat jest tradycyjnym miejscem gdzie urządzamy metę rajdu Zakończenia Turystycznego Sezonu Kolarskiego.
Dla mieszkańców Gliwic został zorganizowany wspólny wyjazd z gliwickiego rynku o godzinie 9:00. Liczba osób zdecydowanych na udział w rajdzie pod opieką przodowników naszego klubu to blisko 40 osób. Kierujący wycieczką na metę rajdu nowo wyszkoleni przodownicy turystyki kolarskiej kol. Wojciech Miotła i Krystyna Szczepanek-Lachman mieli okazję wykorzystać w praktyce swoje umiejętności zdobyte w trakcie ubiegłorocznego kursu przodownickiego. Dokonano podziału grupy uczestników na dwie kolumny rowerzystów, z których pierwszą poprowadził osobiście kol. Wojciech przy pomocy kol. Krystyny, drugą kolumnę poprowadzili przodownicy turystyki kolarskiej z ponad 20 letnim doświadczeniem kol Jarosław Szerszeń, a pomagał mu kol. Władysław Stawiarczyk. Cała grupa dotarła do mety trasą prowadzącą z gliwickiego Rynku przez Bojków, Przyszowice do Chudowa w wyznaczonym czasie.
Pozostałe grupy zorganizowane oraz indywidualni uczestnicy dotarli bezpośrednio na metę własnymi trasami. Na terenach wokół zamku przybyło 351 uczestników. Na mecie zorganizowane zostało biuro rajdu pod kierownictwem kol. Danuty Prasoł, której pomagał kol. Krzysztof Kotuła. Odbyły się konkursy rajdowe rozgrywana w dwóch kategoriach wiekowych: krajoznawczy który, przygotował i poprowadził kol. Jarosław Szerszeń, konkurs sprawnościowy "rowerowy tor przeszkód" poprowadzony przez kol. Krzysztofa Bobis oraz konkurs rzutu oponami rowerowymi poprowadzony przez kol. Arkadiusza Prasoła. Dodatkową atrakcją było ognisko turystyczne przygotowane przez kol. Pawła Szypa, przy którym można było upiec własną kiełbaskę.
Zgłaszający się w biurze uczestnicy otrzymali pamiątkowy znaczek rajdowy oraz potwierdzali swą trasę wycieczki rowerowej okolicznościową pieczątką rajdową w książeczkach KOT. Dzięki staraniom kol. Jarosława Szerszenia całość imprezy była rejestrowana przez Telewizję Imperium. W rajdzie uczestniczyli rowerzyści reprezentujący kluby rowerowe zrzeszone w PTTK, członkowie innych stowarzyszeń i grup rowerowych naszego województwa oraz turyści indywidualni. Miłą niespodziankę organizatorom swoim udziałem w imprezie sprawiły zorganizowane grupy młodych rowerzystów reprezentujące gliwickie szkoły podstawowe: SP 21 i SP 14. Zarejestrowano udział 51 osób w wieku szkolnym. Ogólna liczba mieszkańców Gliwic uczestniczących w imprezie przekroczyła 100 osób.
Wręczono 3 puchary dla najliczniejszych na mecie rajdu drużyn, którymi okazały się: Klub Turystyki Rowerowej „Mysłowice na kole” – 30 osób, a w kategorii młodzieżowej Szkolny Klub „80 Rowerów” przy SP nr 21 w Gliwicach – 40 osób. Trzeci puchar dla grup działających w strukturach PTTK przypadł reprezentacji Komisji Turystyki Kolarskiej „Sokół” Oddziału PTTK w Radlinie 18 osób.
Licznie reprezentowana była grupa KTK „Gronie” z Tychów” – 17 osób ,Koła PTTK „Ramża” z Czerwionki Leszczyn – 16 osób, BTKK „Catena” z Bytomia - 14 osób. W skromniejszych składach przybyli turyści z KTK „WANDRUS” z Żor – 9 osób, KTR „Cykloza” z Sosnowca – 6 osób. W kilkuosobowych składach na mecie rajdu zameldowali się turyści z Mikołowa, RKTK Wagabunda i KTK Wagant z Katowic, Klubu M 2 z Myszkowa, grupy Diablo Bike Team z Rybnika, grupy „Niepokonani” z Jaworzna, turyści rowerowi z Dąbrowy Górniczej i Świętochłowic. W imprezie uczestniczyła dwuosobowa reprezentacja Warszawskiego Klubu Kolarzy „Wektor”.
Po podsumowaniu wyników konkursów rajdowych zwycięzcom zostały wręczone nagrody książkowe i upominki promocyjne ufundowane przez Miasto Gliwice.
W imieniu organizatorów dziękujemy za liczny udział i miłą atmosferę w naszym zakończeniu sezonu i już dziś zapraszamy na otwarcie nowego sezonu w marcu 2022 roku. Szczególne podziękowania organizatorzy pragną skierować do Fundacji „Zamek Chudów” za możliwość korzystania z terenu przy ruinach zamku w Chudowie i Urzędowi Miasta Gliwice za dofinansowanie rajdu.
Relacja: Adam Czerniawski
Zdjęcia: Elżbieta Falska, Jarosław Szerszeń
24-go października 2021r. członkowie Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK im. Władysława Huzy wspólnie odwiedzili groby naszych turystycznych koleżanek i kolegów z Klubu i Oddziału PTTK Ziemi Gliwickiej.
Tegoroczny XV Rajd Pamięci, którego kierownikiem był kol. Adam Czerniawski, rozpoczęliśmy na Cmentarzu Centralnym przy ulicy Kozielskiej, gdzie spotkało się dziewięciu członków klubu oraz przedstawiciel TV Imperium pan Grzegorz Muzia, który na prośbę kol. Jarosława Szerszenia zgodził się uczestniczyć w tym wydarzeniu i dokonać jego rejestracji filmowej. Na terenie nekropolii odwiedziliśmy groby: honorowego członka Klubu, długoletniego prezesa Oddziału PTTK Ziemi Gliwickiej Zdzisława Brzezińskiego, prezesów Klubu – Jerzego Tyndyka, Jerzego Kalli i Mieczysława Poniewskiego, wiceprezesów – Kazimierza Dybkowskiego, Krzysztofa Jarzyńskiego i Miłosława Niewieczerzała, sekretarza Klubu Jana Szychowskiego oraz członków zarządu - Jarosława Moroza, Jerzego Falskiego.
Przy każdym z grobów kol. Stanisław Radomski podzielił się wspomnieniami dotyczącymi pochowanych w tych miejscach działaczy, przypomniał ich działalność i osiągnięcia . Zaprezentował publikacje i szkice sytuacyjne pochówków, których był autorem w czasie swojej pracy w Oddziałowej Komisji Historii i Tradycji. Na kilka minut zatrzymaliśmy się przy Pomniku Ofiar Marszu Śmierci, jaki przeszedł przez nasze miasto w dniach 17-21 stycznia 1945 r. , w trakcie ewakuacji Obozu Koncentracyjnego w Oświęcimiu. Przedstawiono tragiczne zdarzenia związane ewakuacja w pierwszych dniach tej akcji czterech obozów pracy położonych na terenie naszego miasta i marszu więźniów na trasie Gliwice – Sośnicowice – obóz pracy Blechhammer Prudnik – obóz pracy Gross Rosen. Przypomniano tragiczny los więźniów ostatniego gliwickiego transportu kolejowego zamordowanych na stacji Rzędówka i rejonie Kamienia koło Rybnika, których po ekshumacji w 1948 pochowano w tym miejscu. Po opuszczeniu terenu Cmentarza Centralnego przez Stare Gliwice, Szobiszowice i Zatorze dojechano do Cmentarza Lipowego na którym odwiedzono groby byłego sekretarza Klubu Mariana Kowalczyka i prezesa Oddziału PTTK Ziemi Gliwickiej Ilony Ulatowskiej. Po odwiedzeniu grobów na tym cmentarzu pożegnaliśmy się z pracownikiem TV Imperium panem Grzegorzem dziękując za poświęcony nam czas i wykonaną pracę. Następnie przez Zabrze Maciejów dojechano do Gliwic Sośnicy by na tamtejszym cmentarzu odwiedzić groby wiceprezesów Klubu Stefana Kucharza i Krzysztofa Gałuszki oraz członka Klubu Antoniego Foksa. Z Sośnicy przez Osiedle Baildona, dzielnicę Szobiszowice część naszej grupy dojechała do Łabęd by na tamtejszym cmentarzu odwiedzić grób kol. Mariana Cetnarskiego – członka klubu oraz uczestniczącego w naszych imprezach kol. Marka Felkel. Ostatnim grobem odwiedzonym w tym dniu był grób byłego prezesa oraz honorowego członka Klubu, założyciela i wieloletniego prezesa KTK Watra w Pyskowicach pochowanego na tamtejszym cmentarzu przy ul. Cichej. Na wszystkich odwiedzanych grobach zapalono znicze opatrzone okolicznościową naklejką. Zakupem, transportem zniczy wykonaniem naklejek do książeczki wycieczek i na znicze zajmował się kol. Krzysztof Kotuła. Wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i uczestniczącym w tym wydarzeniu składamy serdeczne podziękowania.
Relacja: Adam Czerniawski
Zdjęcia: Elżbieta Falska, Jarosław Szerszeń