W niedzielę 4 lipca 2021r. Turystyczny Klub Kolarski PTTK im Władysława Huzy w Gliwicach zorganizował wycieczkę rowerową. Główną atrakcją imprezy był przejazd pociągiem turystycznym Górnośląskich Kolei Wąskotorowych od stacji Bytom Wąskotorowy do st. Miasteczko Śl. Wąsk. Grupa 13 uczestników wycieczki zebrała się na gliwickim Rynku by dojechać rowerami do Bytomia trasą Gliwice, Zabrze, Zabrze Biskupice, Kuźnica Rudzka, Bytom Bobrek i Bytom Szombierki. Po przybyciu do Bytomia na około 40 minut przed przyjazdem pociągu GKW, na prośbę uczestników dojechano do centrum miasta w celu uzupełnienia napojów i wypicia porannej kawy i tuż przed rozkładowym odjazdem pociągu powrócono na stacyjkę GKW w Bytomiu. Załadowano rowery do wagonu przeznaczonego do ich przewozu i zajęto miejsca w wagonie.
Nasza „podróż” upłynęła w miłej atmosferze rozmawiano o czasach gdy kursowała kolej wąskotorowa Trynek – Rudy wspominając przeżycia tych młodzieńczych wypraw. Fotografowano z okien mijany krajobraz, większość mijanych obiektów na trasie była nam doskonale znana z wycieczek rowerowych teraz była oglądana z innej perspektywy. Nasza 70 minutowa podróż dobiegła końca na 29 kilometrze tej linii kolei wąskotorowej na stacji Miasteczko Śląskie Wąsk. Wyładowano rowery i po krótkim przedstawieniu historii GKW powstałych w połowie XIX w. wyruszono na trasę drugiej części wycieczki rowerowej. Najpierw pojechaliśmy w kierunku stawu Zandka gdzie miała odbywać się impreza plenerowa „I Golęszyckie Zmagania w Miasteczku Śl.”. Niestety spotkaliśmy po drodze osoby, które przekazały informację o wcześniejszym niż przewidywał publikowany program, zakończeniu imprezy. Dojazd do byłego obozowiska rekonstruktorów prezentujących życie IX wiecznych Słowian był bezcelowy. Powrócono do centrum miejscowości, gdzie zwiedzono kościół Wniebowzięcia NMP i drewniany kościół św. Jerzego oraz zabytkowy układ urbanistyczny z odrestaurowanym ratuszem. Korzystając z zielonego szlaku pieszego Stulecia Turystyki, a następnie żółtego szlaku rowerowego LR dojechaliśmy do Pniowca. Tutaj zamknięta Restauracja „Na Pnioku” skłoniła nas do poszukiwania innych obiektów gastronomicznych. Leśnymi drogami przez Tłuczykąt i Sowice dojechano do tarnogórskiego Rynku, a następnie Starych Tarnowic, by wykonać zdjęcie tamtejszego Zamku Wrochemów. Po krótkim pobycie w tym miejscu udano się do Zbrosławic, gdzie zwiedzono odremontowany portal wylotu Sztolni Głębokiej Fryderyk, a następnie udano się na posiłek do Restauracji w Starym Młynie. Po odpoczynku przez Kamieniec i Szałszę powróciliśmy do Gliwic pokonując w tym dniu rowerami prawie 80km. Pomysłodawcą wycieczki była kol. Małgorzata Radomska, jej realizacją zajął się kol. Adam Czerniawski. Uczestniczyli w wycieczce kol. Dariusz Bajsarowicz, Witold Brol, Adam Czerniawski, Piotr Kalinowski, Maria Krzyżaniak, Mariola MacLean, Elżbieta Majka, Małgorzata Radomska, Julian Rzewódzki, Ewa Sokołowska, Władysław Stawiarczyk, Jarosław Szerszeń, Jarosław Zając.
Relacja: Adam Czerniawski
Zdjęcia: Adam Czerniawski, Julian Rzewódzki
W sobotę 10 lipca 2021r. w Częstochowie na Jasnej Górze dobiegła końca XVI Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa. Brało w niej udział około tysiąca rowerzystów, którzy przybyli w przeszło 40-tu zorganizowanych grupach na błonia pod wałami jasnogórskiego klasztoru ojców paulinów. W tym roku ze względu na trwającą epidemię liczba pielgrzymów była mniejsza niż w latach poprzednich. Dzięki pracy kol. Krzysztofa Bobis, który wcześniej dokonał rejestracji naszej grupy w komitecie organizacyjnym pielgrzymki otrzymaliśmy pamiątkowe znaczki oraz publicznie poinformowano pielgrzymów o naszym udziale w pielgrzymce. Część członków naszego klubu zdecydowała się tylko na pokonanie krótszej trasy rowerowej pokonując część drogi samochodami. Pozostali członkowie naszej grupy zdecydowali się na pokonanie części trasy pociągiem Kolei Śląskich. Najdłuższą trasę rowerową przeszło 160 km w tym dniu pokonali kol. Krzysztof Bobis, Marek Dras, Roman Kopeć, Wojciech Miotła.
Wszyscy uczestnicy pielgrzymki zebrali się w Częstochowie na Placu Papieża Jana Pawła II w pobliżu bazyliki archikatedralnej Świętej Rodziny. Po zaparkowaniu rowerów, pielgrzymi udali się do świątyni na krótką modlitwę. Tutaj zostali powitani przez ks. bpa Andrzeja Przybylskiego oraz ks. kanonika Jerzego Grochowskiego koordynatora pielgrzymki. Po otrzymaniu błogosławieństwa, wykonano pamiątkową fotografię uczestników pielgrzymki na schodach archikatedry i kolumna rowerzystów eskortowana przez policjantów wyruszyła Alejami NMP w kierunku Jasnej Góry. Przed mszą św. sekretariat pielgrzymki poinformował o zarejestrowanych przybyłych grupach, przedstawiając kierowników grup, liczbę pielgrzymów, czas pielgrzymowania, ilość przejechanych kilometrów. Zaprezentowano również nasz klub. Zdecydowana większość grup to rowerzyści reprezentujący różne parafie i stowarzyszenia katolickie kierowane przez swoich duszpasterzy. Najdalszą trasę 650 km pokonali pielgrzymi z Diecezji Koszalińskiej. Sekretariat pielgrzymki poinformował o udziale kilku klubów rowerowych zrzeszonych w PTTK. Rowerowych pielgrzymów powitał przedstawiciel ojców paulinów o. Samuel Pacholski. Odmówiono modlitwę różańcową po której, rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana przez ks. bpa Przybylskiego oraz 2 kapłanów uczestniczących w pielgrzymce w tym ks. kanonika Jerzego Grochowskiego. Homilię wygłosił ks. bp Andrzej Przybylski. Na zakończenie ks. kanonik Jerzy Grochowski przypomniał historię pielgrzymek rowerowych i zaprosił na przyszłoroczną XVII Ogólnopolską Pielgrzymkę Rowerową.
Po Mszy świętej pielgrzymi udali się do Kaplicy Matki Bożej by przed Cudownym Obrazem pomodlić się we własnych intencjach. W pielgrzymce uczestniczyli członkowie klubu: Krzysztof Bobis, Andrzej, Kacper, Krystyna i Wojciech Czaplowie, Adam Czerniawski, Marek Dras, Aldona Felkel, Czesław Furmanek, Bogusław Iwaniuk, Roman Kopeć, Krzysztof Kotuła, Maria Krzyżaniak, Wojciech Miotła, Mariola MacLean, Ryszard Małkowski, Ewa Sokołowska, Władysław Stawiarczyk, Mariusz Szczurowski, Jarosław Szerszeń, Małgorzata i Stanisław Radomscy, Julian Rzewódzki, Elżbieta Woźniak oraz kol. Czesław Zybura z „WANDRUSA” Żory i kol. Marek Lancman z „SOKOŁA” Radlin. Do Gliwic powrócono rowerami w dwóch grupach z których jedna poprowadzona przez kol. Krzysztofa Bobis wybrała trasę przez Konopiska, Boronów, Koszęcin i Tworóg, a druga, poprowadzona przez kol. Jarosława Szerszenia przez Lubszę, Sośnicę, Miasteczko Śląskie i Tarnowskie Góry obie grupy członków klubu w drodze powrotnej pokonały około 80km.
Relacja: Adam Czerniawski
Zdjęcia: Krzysztof Bobis, Adam Czerniawski