Członkowie Klubu; Stanisław Radomski i Adam Czerniawski uczestniczyli w dniu 24 marca 2018 w indywidualnej wycieczce rowerowej do Smolnicy. Celem wycieczki był udział w Rajdzie „Marzanna 2018”. Rajd zorganizowała Oddziałowa Komisja Turystyki Szkolnej działająca przy Oddziale PTTK Ziemi Gliwickiej. Kierownikiem rajdu był kol. Mirosław Czeczot. W imprezie uczestniczyło około 50 młodych turystów z gliwickich szkół pod opieką nauczycieli. Dojechali oni komunikacją miejską do Wilczego Gardła, następnie pieszą trasą rajdową przeszli przyrodniczo – leśną ścieżką dydaktyczną do położonej w Smolnicy leśniczówki Leboszowice Nadleśnictwa Rybnik.
Tam została zorganizowana meta rajdu, przygotowano ognisko i rozstrzygnięto konkurs na najładniejsza Marzannę. Członkowie naszego klubu natomiast wyruszyli na trasę rowerową prowadzącą z Rynku w Gliwicach przez Ostropę, do Smolnicy.
Tam po zameldowaniu się na mecie rajdu, zapoznano się z bogatą działalnością pozazawodową gościnnego leśniczego, miłośnika koni i polskich tradycji kawaleryjskich. Z zainteresowaniem oglądaliśmy księgę pamiątkową leśniczówki. Przyjęto zaproszenie na organizowaną kolejną KAWALERYJKĘ- 2018. Po pożegnaniu z komandorem rajdu i leśniczym udano się w dalsza trasę, prowadząca przez Sośnicowice, Łany Wielkie, Kozłów, Brzezinkę, leśnymi duktami do Kleszczowa. Stamtąd przez Brzezinkę powrócono do Gliwic.
Relacja wraz ze zdjęciami: Adam Czerniawski
Pierwszy Dzień Wiosny zbliża się wielkimi krokami. Już 21 marca będzie wiosna ! A wraz z nią odchodzi zima. Jedną z oznak pożegnania zimy jest nie tylko zrzucenie ciepłych ubrań i wagary, ale i zwyczaj topienia marzanny. Dlatego Turystyczny Klub Kolarski PTTK im. Władysława Huzy w Gliwicach jest od wielu lat organizatorem Raju Rowerowego Otwarcie Turystycznego Sezonu Kolarskiego „Topienie Marzanny”. To już 61. Rajd Rowerowy organizowany przez Turystyczny Klub Kolarski PTTK im. Władysława Huzy w Gliwicach. Rajd odbył się w dniu 18 marca 2018r. z metą zorganizowaną w miejscowości Tworóg Mały na terenie miejscowej remizy OSP.
Choć warunki atmosferyczne były trudne (minusowa temperatura i silny wiatr) to w rajdzie wzięło udział ok. 100-tu najbardziej wytrwałych turystów kolarzy.
Na mecie rajdu tradycyjnie zorganizowano ognisko przy którym można było się ogrzać i upiec kiełbaskę. Uczestnicy po opłaceniu symbolicznego wpisowego otrzymali pamiątkowy znaczek rajdowy, pieczęć rajdową, gorącą herbatę. Tradycją rajdu jest konkurs na najpiękniejszą marzannę, których los jest z góry przesądzony. W tegorocznym konkursie zgłoszonych zostało 8 marzann. „Najpiękniejsza Marzanna 2018” I – miejsce Bronisław KAŁURZA RKTK „Wagabunda” Katowice, II – miejsce Rodzina PROKWITE TKK PTTK im. Władysława Huzy, III – miejsce Wojciech CZAPLA TKK PTTK im. Władysława Huzy. Pozostałe marzanny zostały wyróżnione pamiątkowymi pucharami. Rozstrzygnięto konkurs na najliczniejszą drużynę na mecie rajdu i tak w kategorii szkół – SP nr 21 – 8 osób, w kategorii klubów, sekcji, komisji zrzeszonych w PTTK – Bytomski Klub Kolarski „Catena” Bytom – 4 osoby, w kategorii zorganizowanych grup rowerowych – Wycieczki Rowerowe Śląsk – 25 osób. Komandor rajdu pragnie serdecznie podziękować członkom klubu, którzy włączyli się w przygotowanie rajdu i wszystkim uczestnikom rajdu za udział i miłą atmosferę w czasie trwania imprezy oraz życzyć wielu udanych wycieczek rowerowych pełnych turystycznych wrażeń w właśnie rozpoczętym sezonie 2018. Szczególne podziękowania zarząd klubu pragnie skierować do firmy Bike Atelier sklep rowerowy w Gliwicach za okazaną pomoc i przeprowadzoną na mecie rajdu prezentację sprzętu rowerowego oraz ufundowanie pucharów wręczonym zwycięzcom w konkursach. Podziękowania pragniemy również skierować do Sołectwa Tworóg Mały i OSP Tworóg Mały za okazaną gościnność.
Marzanna jest znana w Polsce od wieków. Marzanna to bogini słowiańska, która była symbolem zimy i śmierci. Stąd właśnie wzięła się nazwa kukły, którą niszczymy w pierwszy dzień wiosny. Marzanna jako kukła jest symbolem odchodzącej zimy, a zwyczaj jej topienia lub palenia jest znany od bardzo dawna. Jeszcze w czasach pogańskich topienie marzanny odbywało się w czasie Jarego Święta, aby przywołać wiosnę. Utopienie marzanny miało także przynieść dobre plony w danym roku.
Relacja: Krzysztof Bobis
Zdjęcia: Krzysztof Kotuła
W dniu 16.03.2018 w Gliwicach na terenie Szkoły Podstawowej nr 9 przy ul. Jana III Sobieskiego odbywały się eliminacje miejskie XLVI Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego PTTK. W turnieju wzięło udział 66 dziewcząt i chłopców z gliwickich szkół podstawowych, gimnazjów i liceów podzielonych na zespoły 3-osobowe. W organizacji i przeprowadzeniu turnieju wzięli udział członkowie naszego Klubu.
Turniej składał się z różnych zadań do wykonania przez młodzież: części teoretycznej obejmującej zagadnienia z zakresu wiedzy turystycznej i topograficznej, znajomości regulaminów odznak turystyki kwalifikowanej: OTP, KOT, GOT, MOK, OTZG, Odznaki InO, Odznaki Turysta Przyrodnik i Turysta Ziemi Rybnickiej, udzielania pierwszej pomocy, określania odległości w terenie na "oko", rzutu do celu, znajomości zabytków Gliwic i okolicy oraz rowerowego toru przeszkód. Należy dodać, że rowerowy tor przeszkód przeprowadzony został zgodnie z regulaminem i wytycznymi OMTTK i składał się z następujących elementów: slalomu, przeszkody - garaż, przeszkody-korytarz, jazdy na wprost, jazdy zakosami-żmijki i mety.
Dla potrzeb rowerowego toru przeszkód, wszystkie przeszkody zostały wykonane przez członków naszego klubu zgodnie z regulaminem OMTTK PTTK.
Całością imprezy kierowała kol. Gabriela Rościszewska, kol. Danuta Szyp prowadziła konkursy, przygotowaniem rowerowego toru przeszkód zajął się kol. Jarosław Szerszeń , który był głównym sędzią tego konkursu, w budowie toru przeszkód pomagali mu i pełnili funkcje sędziów pomocniczych podczas rozgrywania tej konkurencji kol. Władysław Stawiarczyk, Paweł Szyp i Adam Czerniawski.
W rowerowym torze przeszkód startowało blisko 70 zawodników. Ze szkół podstawowych: SP1, SP5, SP6, SP9, SP10 i SP21 w Gliwicach. Szkoły gimnazjalne reprezentowały Gimnazjum nr 3 i Gimnazjum nr 4 w Gliwicach. Szkołą ponad gimnazjalną startująca w tym turnieju było Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gliwicach.
Niekorzystne warunki atmosferyczne uniemożliwiły przeprowadzenie konkursu rowerowego na zewnątrz budynku szkoły, dlatego został on przeprowadzony w obszernej sali gimnastycznej SP9.
Relacja wraz ze zdjęciami: Adam Czerniawski
Nasze cotygodniowe klubowe spotkanie było okazją do wspólnego świętowania minionego jubileuszu 70-lecia kolegi Andrzeja Czapli, długoletniego prezesa klubu.
Z tej okazji złożyliśmy jubilatowi moc życzeń oraz przekazalismy drobny okazjonalny upominek. Kolega Andrzej uprzyjemnił nam nasze spotkanie wspaniałym ciastem oraz kawą. Jak zawsze powspominaliśmy chwile, które szczególnie zapisały się w naszej pamięci.
W niedzielę 11 marca 2018 członkowie TKK PTTK im. Władysława Huzy uczestniczyli w wycieczce w ramach realizacji zadania doraźnego konkursu Komisji Turystyki Kolarskie ZG PTTK na rok 2018. Celem naszej pierwszej wycieczki z cyklu "Na Szlakach Niepodległości" było zwiedzenie miejsc związanych z odzyskaniem niepodległości przez Polskę i uczczenie w ten sposób 100 letniej rocznicy jaka przypada w tym roku. Za miejsce szczególne w naszym regionie Organizatorzy konkursu uznali między innymi pomnik ku chwale Powstańców Śląskich w Knurowie. Po przybyciu na ul. Dworcową, gdzie usytuowany jest pomnik, uczestnicy wysłuchali krótkiego rysu historycznego kol. Juliana Rzewódzkiego o udziale mieszkańców miasta w Powstaniach Śląskich i ich wkładzie w powrót Knurowa do Polski.
Pomnik ma dość ciekawą historię; został zbudowany w czerwcu 1923 roku; na początku II wojny światowej zburzony przez Niemców; w okresie PRL-u odbudowany jako Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej; a do pierwotnego wyglądu przywrócony w 1995 roku. Dramatycznie też potoczyły się losy powstańców, ale o tym szczegółowo można poczytać na stronie internetowej Wirtualny Knurów.
W wycieczce uczestniczyli: Adam Czerniawski, Mariola Maclean, Julian Rzewódzki, Henryka Królik, Jan Zabrzeński.
Relacja wraz ze zdjęciami: Julian Rzewódzki
W sobotę 3 marca przedstawiciele Turystycznego Klubu Kolarskiego im. Władysława Huzy we władzach oddziału, Zarząd Klubu oraz zaproszeni członkowie uczestniczyli w jubileuszowej gali z okazji 65-lecia Oddziału PTTK Ziemi Gliwickiej.
Podczas tej uroczystości wręczono naszym koleżankom i kolegom czynnie zaangażowanym w działalność turystyczną w ramach organizacji PTTK odznaczenia:
Złota Honorowa Odznaka PTTK - Adam Czerniawski
Brązowa Honorowa Odznaka PTTK - Jarosław Szerszeń
Honorowa Odznaka Oddziału - Elżbieta Falska, Aldona Felkel, Krzysztof Kotuła
Pełna i szczegółowa relacja wraz ze zdjęciami z tego wydarzenia znajduję się na stronie internetowej Oddziału PTTK.