Turystyczny Klub Kolarski PTTK im. Władysława Huzy został zgłoszony przez macierzysty Oddział PTTK Ziemi Gliwickiej do konkursu organizowanego przez ZG PTTK pod hasłem "Organizator Godny Polecenia". Naszym wzorcowym przedsięwzięciem turystycznym na podstawie, którego zostaliśmy zgłoszeni do konkursu był rajd rowerowy 60. Otwarcie Turystycznego Sezony Kolarskiego "Topienie Marzanny" z metą w Tworogu Małym w dniu 19 marca 2017 roku. Uroczysta gala zakańczająca ten konkurs odbyła się 22 października podczas tegorocznych targów turystycznych World Travel Show w Nadarzynie koło Warszawy, w której uczestniczyli przedstawiciele naszego klubu w osobach Bożena i Krzysztof Bobis, Krzysztof Kotuła, Julian Rzewódzki.
Po wnikliwej analizie wniosków Zarząd Główny przyznał nam Certyfikat "Organizatora Godnego Polecenia".
Nagrody i certyfikaty wręczał prezes Zarządu Głównego PTTK - prof. Jacek Potocki.
Lista alfabetyczna nagrodzonych certyfikatami organizacji w konkursie:
Caritas Archidiecezji Gdańskiej w Sopocie
Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku
Klub Imprez na Orientację "Skróty" przy Oddziale PTTK "Łucznik" w Radomiu
Klub Osiedlowy PTTK "M-2" przy Myszkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
Klub Turystyki Aktywnej "Ryś" w Żarach
Klub Turystyki Górskiej "Diablak" przy Oddziale Wojskowym PTTK w Krakowie
Koło Przewodników PTTK przy Oddziale PTTK w Świeciu
Koło Turystyki Górskiej i Krajoznawstwa "KANGCHENDZONGA" PTTK przy I Liceum Ogólnokształcącym w Żywcu
Koło Zakładowe PTTK przy Hucie Aluminium Konin
Komisja Turystyki Żeglarskiej ZG PTTK
Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach
Oddział PTTK Sudetów Wschodnich w Prudniku
Oddział PTTK w Końskich
Oddział PTTK w Mysłowicach
Oddział PTTK w Żarnowie
Oddział Żeglarsko-Motorowodny PTTK "Morka" w Płocku
Pomorski Wojskowy oddział PTTK w Wałczu
Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Kajakarstwa w Warszawie
Szkolne Koło Krajoznawczo Turystyczne PTTK "Dreptaki" przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 30 w Warszawie
Turystyczny Klub Kolarski im. Władysława Huzy przy Oddziale PTTK Ziemi Gliwickiej
Wojskowe Koło PTTK przy Klubie 32. Batalionu Lotnictwa Taktycznego w Łasku
wyróżnienia otrzymali:
Chorzowskie Centrum Informacji i Turystyki w Chorzowie
Klub Terenoznawczy "Cyrkino" przy Oddziale PTTK Ziemi Gliwickiej
Jednostka Strzelecka nr 2007 im. Kpt. Tadeusza Paolone ZS "Strzewlec" OSW w Tymbarku
Studencki Klub Górski w Warszawie
Gratulacje dla wyróżnionych w konkursie organizacji oraz wszystkich tych osób, które czynnie uczestnicząc w naszych pracach klubowych przyczyniły się do przyznania nam tego certyfikatu.
W drodze powrotnej do Gliwic odwiedziliśmy dwa obiekty z Kanonu Krajoznawczego Polski; zespół pałacowo-parkowy w Radziejowicach oraz osadę fabryczną w Żyrardowie będącą Pomnikiem Historii.
Relacja wraz ze zdjęciami: Krzysztof Kotuła
W niedzielę 22-do października odbył się klubowy XI Rajd Pamięci. O godz. 9:00 na miejsce startu przybyło, mimo padającego deszczu, 12 osób: Adam Czerniawski, Joanna Cetnarska-Słowik, Elżbieta Falska, Aldona Felkel, Bogusław Iwaniuk, Michał Jańta, Roman Kopeć, Wojciech Miotła, Małgorzata i Stanisław Radomscy, Mariusz Szczurowski oraz Jarosław Szerszeń. Rajd rozpoczęliśmy od gliwickiego Cmentarza Centralnego, na którym odwiedziliśmy groby wybitnych działaczy naszego Klubu: prezesów – Jerzego Kalli i Mieczysława Poniewskiego, wiceprezesów – Kazimierza Dybkowskiego i Miłosława Niewieczerzała, skarbników – Krzysztofa Jarzyńskiego i Jana Szychowskiego, członków zarządu Jerzego Falskiego i Jarosława Moroza oraz honorowego członka Klubu, długoletniego prezesa Oddziału, Zdzisława Brzezińskiego.
Zmarłych i ich działalność wspominał Stanisław Radomski – kierownik rajdu. Następnie udaliśmy się na Cmentarz Komunalny w Łabędach na grób zmarłego w tym roku kolegi Mariana Cetnarskiego, bardzo aktywnego członka Klubu. Jego działalność i osiągnięcia w serdecznych słowach przedstawił Adam Czerniawski.
Z uwagi na padający w dalszym ciągu rzęsisty deszcz, zrezygnowano z jazdy na kolejne cmentarze i postanowiono odwiedzić je indywidualnie. I tak Joanna Cetnarska-Słowik, Aldona Felkel i Adam Czerniawski odwiedzili na cmentarzu w Pyskowicach, grób Jana Rychlika – prezesa i honorowego członka Klubu. Michał Jańta odwiedził na cmentarzu w Sośnicy, grób Stefana Kucharza – wiceprezesa Klubu, a Małgorzata i Stanisław Radomscy odwiedzili na Cmentarzu Lipowym, grób Mariana Kowalczyka – sekretarza Klubu, a na Cmentarzu na Wójtowej Wsi, zmarłego w tym roku Sylwestra Budzińskiego – członka zarządu Klubu. Ponadto Kol. Władysław Stawarczyk odwiedził w Bochni grób Władysława Huzy – patrona i współzałożyciela Klubu, a Jan Zabrzeński w Knurowie, grób Stefana Peciaka – członka Zarządu Klubu.
Na wszystkich odwiedzonych grobach zapalono znicze. Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali pamiątkowe plakietki przygotowane przez Krzysztofa Kotułę, który przygotował także znicze z odpowiednimi naklejkami.
Relacja: Stanisław Radomski
Zdjęcia: Elżbieta Falska
W sobotę 21-go października, dziewięciu członków naszego Klubu – Roman Kopeć, Wojciech Miotła, Mariola MacLean, Małgorzata i Stanisław Radomscy, Julian Rzewódzki, Jarosław Szerszeń, Tadeusz Szewczyk i Paweł Szyp, wzięło udział w XII Jesiennym Spotkaniu Rodzinnym świetne zorganizowanym przez Rodzinny Klub Turystyki Kolarskiej „Wagabunda” z Katowic. Na metę rajdu zlokalizowaną na terenie Rezerwatu Las Murckowski przybyło około 115 osób z różnych śląskich klubów. Zasadniczą grupę tworzyli uczestnicy jadący z katowickiego Rynku, prowadzeni przez organizatorów ciekawą, od pewnego momentu leśną trasą. Na mecie były przygotowane: ognisko, kiełbasa, ciasto, kawa i herbata. Chętni mogli wziąć udział w konkursie krajoznawczym – zwycięzcy otrzymali nagrody.
Nagrodzeni pucharami zostali też najmłodszy i najstarszy uczestnik rajdu. Najmłodszą była paroletnia dziewczynka z Klubu „Wagabunda”, a najstarszym Stanisław Radomski.
Były tez życzenia dla trójki solenizantów z Klubu „Wagabunda”, wśród których był prezes Klubu Leszek Wolny. Miłym akcentem była żywa muzyka w wykonaniu akordeonisty.
Drogę powrotną przez Murcki, Podlesie poprowadził Paweł Szyp wybierając boczne, czasami polne i leśne drogi, co w przypadku naszej aglomeracji nie jest takie proste.
Relacja: Małgorzata Radomska
Zdjęcia: Jarosław Szerszeń
Po raz 60 Turystyczny Sezon Kolarski zakończony. W dniu 15 października 2017 roku, Turystyczny Klub Kolarski PTTK im. Władysława Huzy w Gliwicach był organizatorem „60 Zakończenia Turystycznego Sezonu Kolarskiego” z metą obok ruin zamku w Chudowie. Dla mieszkańców Gliwic został zorganizowany wspólny wyjazd z gliwickiego rynku. O godzinie 9.00, prawie stu osobowa grupa pod opieką przodowników turystyki kolarskiej z naszego Klubu wyruszyła w kierunku mety rajdu. Pozostałe grupy zorganizowane oraz indywidualni uczestnicy dotarli na metę własnymi trasami. W imprezie wzięło udział około 500 osób z terenu śląska i nie tylko.
Na mecie rajdu zorganizowane zostało biuro rajdu, konkursy sprawnościowe, konkurs krajoznawczy i ognisko turystyczne przy którym można było upiec kiełbaskę.
Miłym akcentem był udział założyciela i pierwszego prezesa fundacji „Zamek Chudów”, dyrektora „Górnośląskiego Parku Etnograficznego” w Chorzowie, Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej VIII kadencji Pana Andrzeja Sośnierza, na ręce którego prezes klubu złożył podziękowania za długoletnią współpracę umożliwiającą organizację „Zakończenia Turystycznego Sezonu” na terenach fundacji „Zamek Chudów”. Uczestnicy konkursów którzy zajęli czołowe miejsca otrzymali dyplomy i nagrody. Wręczono pamiątkowe puchary dla najliczniejszej drużyny szkolnej i klubowej.
W imieniu organizatorów dziękujemy za tak liczny udział i miłą atmosferę w naszej imprezie. Szczególne podziękowania Komandor Rajdu Krzysztof Bobis pragnie skierować do członków klubu którzy włączyli się w przygotowanie i przeprowadzenie „60 Zakończenia Turystycznego Sezonu Kolarskiego”, jak również do fundacji „Zamek Chudów” za możliwość nieodpłatnego korzystania z terenu przy ruinach zamku w Chudowie i Urzędowi Miasta Gliwice za dofinansowanie w/w imprezy. Do zobaczenia za rok.
Relacja: Krzysztof Bobis
Zdjęcia: Krzysztof Kotuła