23 kwietnia 2016 r. odbyła się Rowerowa Gra Miejska Gliwice 2016, zorganizowana przez Turystyczny Klub Kolarski im. Władysława Huzy PTTK Ziemi Gliwickiej.
Partnerami Gry byli: Urząd i Rady Osiedlowe Miasta Gliwice, Miejski Zakład Usług Komunalnych, Miejska Biblioteka Publiczna, Stowarzyszenie EkoGim10 przy Gimnazjum nr 10, Zespół Szkół Samochodowych i Gliwicka Rada Rowerowa.
Celem Gry było poznanie z rowerowej perspektywy miasta, jego obiektów sportowych i rekreacyjnych oraz odwiedzenie z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich aż 12 Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Na liście startowej 74 zespoły liczące od 2 do 5 osób. Planszą gry teren całego miasta. Zawodnicy zaopatrzeni w mapę wyruszyli z Rynku, sprzed siedziby PTTK Gliwice.
Na mapie zaznaczono kluczowe elementy Gry czyli drogi rowerowe i punkty zadaniowe, tak by wybraną przez siebie trasą odwiedzić 29 Baz. W Bazach na grających czekały do wykonania zadania przygotowane przez Rady Osiedlowe: Czechowic, Kopernika, Łabęd, Obrońców Pokoju, Ostropy, Trynku, Wilczego Gardła, Zatorza, 12 filii Miejskiej Biblioteki Publicznej, Zespół Szkół Samochodowych w miasteczku ruchu drogowego, Stowarzyszenie EkoGim10 w ogrodzie siedliskowym Gimnazjum nr 10 oraz Bike Atelier w serwisie rowerowym.
Zadania sprawdzały wiedzę i umiejętności zawodników w przyjaznej, gościnnej atmosferze i przy ogromnej wyrozumiałości organizatorów.
O godz. 13.00 na terenie Giełdy Samochodowej w Gliwicach rozpoczął się Finał Rowerowej Gry Miejskiej, gdzie najlepsze drużyny otrzymały nagrody i dyplomy. Atrakcjami finału były występy muzyczne solistów Młodzieżowego Domu Kultury, znakowanie rowerów i zabawy dla dzieci prowadzone przez Straż Miejską w Gliwicach, pogadanka i zabawy dotyczące bezpieczeństwa rowerzystów w ruchu drogowym przygotowane przez Policjantów Komendy Miejskiej, zawody na rowerowym torze przeszkód przeprowadzone przez Turystyczny Klub Kolarski PTTK Gliwice i wystawa rowerów przygotowana przez Bike Atelier.
W trakcie Finału Gliwicka Rada Rowerowa ogłosiła tegoroczny konkurs dla instytucji i firm przyjaznych rowerzystom „Pro-rowerowa 2016”. Wśród zawodników przeprowadzono pisemną ankietę na temat poprawy stanu atmosfery w Gliwicach. Obok postulowanej zmiany systemu ogrzewania mieszkań najwięcej głosów było za znaczącą poprawą infrastruktury rowerowej jako najczystszej formy transportu miejskiego.
Największymi bohaterami tegorocznej Gry były zespoły szkolne i rodzinne, które to organizatorzy specjalnie docenili.
W klasyfikacji szkolnej pierwsze trzy miejsca zajęli:
1. Muszkieterowie /zaliczyli 21 Baz/,
2. Cykliści
3. Bajkerzy
W konkurencji rodzinnej:
1. Szybcy i Świetni – rodzina Państwa Skoczylasów; Agnieszka, Piotr, Mikołaj i Karol
2. Pasternaki i Maślaki – w składzie Maślana Sabina i Krzysztof, Pasternak Zbyszek i Paweł
3. Paczka Team – Tomasz i Kacper Paczkowscy
W kategorii Otwartej:
1. D&T – Pawelczak Tomasz i Richter Dawid /27 Baz i 55km/
2. Geologowie – Tur Wojciech, Chronowski Marcin
3. Nikt nie spodziewał się hiszpańskiej inkwizycji – Ciuba Maciej, Rybiński Tomasz
W imprezie uczestniczyło ponad 800 osób. Po trasach Gry poruszało się 230 zawodników i 150 aktywnych kibiców. W przygotowanie i przeprowadzenie Gry zaangażowało się 130 wolontariuszy. Podczas finału Gry bawiło się ponad pięćset osób.
W dniu 16 kwietnia 2016 roku odbył się w Chorzowie na terenie Śląskiego Parku Etnograficznego IX Zlot Oddziałów PTTK Województwa Śląskiego. Nasz klub był licznie reprezentowany przez grupę 15-tu klubowiczów i sympatyków - Bożena i Krzysztof Bobis, Adam Czerniawski, Aldona i Justyna Felkel, Krzysztof Kłoda, Krzysztof Kotuła, Stanisław Krukiewicz, Wojciech Miotła, Katarzyna Parlak, Agnieszka Purwin, Małgorzata i Stanisław Radomscy, Mariusz Szczurowski, Jarosław Szerszeń. W drodze powrotnej do Gliwic część grupy postanowiła odwiedzić Wzgórze Małgorzaty w Bytomiu na, którym w średniowieczu znajdował się gród. Obiekt ten jest punktowany w tegorocznym konkursie na najlepiej działający klub turystyki kolarskiej PTTK.
Foto: Krzysztof Bobis, Krzysztof Kotuła
W dniu 3 kwietnia 2016 r. Klub zorganizował wycieczkę rowerową do Pniowa. Jej celem była realizacja tegorocznego zadania doraźnego, ogłoszonego przez K.T.Kol. ZG PTTK. Wycieczkę przygotował i poprowadził kol. Marian Cetnarski. W wycieczce uczestniczyło 30 osób. Trasa wycieczki prowadziła z gliwickiego Rynku przez Łabędy, Czerwionkę, Pyskowice, Sroczą Górę do Pniowa. Tutaj uczestnicy zwiedzili średniowieczne grodzisko – pozostałości po średniowiecznym grodzie rycerskim, z którego do dnia dzisiejszego pozostało wyraźnie zachowane grodzisko stożkowe o wymiarach 21 m u podstawy i majdanie o 9 metrowym obwodzie. Grodzisko otoczone było fosą zasilaną pobliskim potokiem. W trakcie zwiedzania grodziska kol. Władysław Stawiarczyk dokładnie opisał wygląd grodziska, wskazując szczegóły topograficzne, w tym przebieg fosy. Po wykonaniu dokumentacji fotograficznej, uczestnicy wycieczki udali się do pobliskiego parku w celu zwiedzenia ruin byłego pałacu Groelingów. Historię rodu i pałacu uczestnikom wycieczki przybliżył kol Władysław Stawiarczyk. Po zrealizowaniu programu wycieczki, jej uczestnicy udali się w drogę powrotną do Gliwic. Obrana trasa prowadziła przez Paczynę, Bycinę, Pławniowice, Taciszów i Rzeczyce. Organizator serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom za udział w wycieczce i miłą atmosferę. Osobne podziękowania kieruje do kol. Władysława Stawiarczyka i Krzysztofa Bobisa za pomoc w jej organizacji.
Relacja: Marian Cetnarski
Poniżej filmiki autorstwa kolegi Bogdana Iwaniuka
W Światowy Dzień Świadomości Autyzmu nasz Klub włączył się w organizowaną przez Fundację Jaś i Małgosia akcję „Polska na niebiesko”.
Celem wspólnego przejazdu rowerowego było rozświetlenie miasta na niebiesko i pokazanie uczestnikom wycieczki różnorodności miasta w którym mieszkają.
Po wypuszczeniu niebieskich balonów na Rynku wyruszyliśmy przez Stare Miasto do Portu. Po spokojnej jeździe wzdłuż Kłodnicy, 45 osobowa grupa wspięła się na teren Gliwickiej Strefy Przemysłowej. Stamtąd w kierunku rezerwatu przyrody Las Dąbrowa przejechaliśmy przez zieleniące się pola Ostropy, by następnie przez centrum miasta dotrzeć do CH Forum. Tam odbywał się miejski finał akcji, w którym uczestnicy wycieczki wzięli udział.
Pokonaliśmy ponad trzydzieści kilometrów w grupie składającej się głównie z dzieci i młodzieży. Taka forma reagowania na rzeczywiste problemy społeczne wydaje się nam właściwa i gratulujemy fundacji JiM zorganizowanej akcji. Takie inicjatywy zawsze mogą liczyć na nasze wsparcie i czynne zaangażowanie się w ich organizację.
W dniu 2.04.2016r. grupa członków naszego klubu udała się na "XXVI Topienie Marzanny na Gichcie". Do Gichty trasa wiodła przez Knurów, Czerwionkę-Leszczyny, Bełk i Palowice.
Na mecie organizator KTK Wandrus Żory przygotował konkursy: na najpiękniejszą Marzannę, darta, strzelania z wiatrówki, rowerowego toru przeszkód oraz kiełbaskę do upieczenia na ognisku, kawę i herbatę. Nasz klub reprezentowany był przez 11-osób, a ogółem w imprezie uczestniczyły 233 osoby.
Rajd zakończył się w przy pięknej, słonecznej pogodzie około 13.30. Łącznie, na metę rajdu i z powrotem, przejechaliśmy 72 km.
Grupę poprowadził Jarek Szerszeń.
Foto: Jarosław Szerszeń