W dniu 26 lipca 2015 roku, odbył się, zorganizowany przez Turystyczny Klub Kolarski PTTK im. Władysława Huzy w Gliwicach "Rajd po Ziemi Gliwickiej" część IV. Celem rajdu była popularyzacja turystyki rowerowej, poznawanie zabytków Ziemi Gliwickiej oraz zdobywanie Odznaki Turystycznej Ziemi Gliwickiej. Komandorem tej części Rajdu był kol. Marian Cetnarski.
W rajdzie wzięło udział 55 osób. Miejscem startu był gliwicki Rynek, gdzie po podzieleniu uczestników na trzy grupy wyruszyliśmy na zaplanowaną trasę wycieczki:
Gliwice – Łabędy – Pyskowice - Pniów - Wilkowiczki - Kotliszowice – Goj – Wiśnicze - Świbie, Sarnów – Toszek Oracze – Ciochowie – Bycina – Dzierżno – Łabędy - Gliwice.
Długość trasy, około 68 km. W trakcie wycieczki zwiedziliśmy zabytkowe ruiny pałacu Groelinga w Pniowie z XVIII w., kaplicę Matki Boskiej Bolesnej z 1768 r. w Goju, Kościół Świętej Trójcy w Wiśniczu z 1585 r., oraz Kaplicę św. Benigny w Świbiu z 1669 r.
Po kaplicy oprowadziła nas a następnie ugościła w swoim gospodarstwie Pani Małgorzata Jendrysik, wieloletni sołtys wsi Świbie.
W czasie, gdy odpoczywaliśmy jedząc ciastka i pijąc kawę, Pani Jendrysik zapoznawała nas z historią i dniem dzisiejszym wsi Świbie.
Komandor Rajdu cz. IV - Marian Cetnarski
Zdjęcia: Alfred Sołtys
Członkowie naszego Klubu Julian Rzewódzki i Jan Zabrzeński zakończyli zdobywanie odznaki "Rajd Kolarski Dookoła Województwa Śląskiego". Trasa ostatniego etapu wiodła od Tworkowa przez Borucin, Krzanowice, Pietraszyn, Pietrowice Wielkie do Raciborza.
Trasa ta, prowadząca przez południową część powiatu raciborskiego posiada bardzo wiele atrakcji turystycznych. Niektóre z nich to:
Tworków - ruiny zamku, XVI, XIX,
Bieńkowice - Kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych, Muzeum Kowalstwa
Bolesław - Kościół pw. św. Jadwigi
Borucin - Kościół św. Augusta
Krzanowice - rynek, Kościół katolicki pw. św. Wacława, Kościół katolicki pw. św. Mikołaja (zwany Mikołaszkiem)
Kietrz - Stare Miasto, Kościół pw. św. Tomasza, ruiny zamku-pałacu, z XVI w.-XIX wieku
Gródczanki - Kościół Świętego Krzyża
Pietrowice Wielkie - Kościół Św. Modesta i Kresencji w Pietrowicach
Racibórz - Park im. Miasta Roth pomiędzy ul. Opawska, Staszica i Bema, starówka z Kolumną Maryjną
Zdjęcia: Julian Rzewódzki, Jan Zabrzeński
W dniu 19 lipca 2015 roku odbyła się klubowa wycieczka rowerowa, której celem była realizacja konkursowego zadania doraźnego ogłoszonego przez Komisję Turystyki Kolarskiej ZG PTTK. Wycieczkę przygotował kol. Adam Czerniawski. Uczestniczyło w niej 13 osób, w tym siedniu członków klubu i sześcioosobowa grupa sympatyków klubu.
Do Brzegu - punktu rozpoczęcia wycieczki uczestnicy dotarli prywatnymi samochodami kolegów: Krzysztofa Bobisa, Witolda Czempiela i Alfreda Sołtysa. Wycieczkę rozpoczęto od zwiedzenia zabytkowej starówki Brzegu. Zwiedzanie odbyło się w towarzystwie IKP z Oddziału PTTK Ziemi Brzeskiej kol. Jana Janoty i trzech innych członków tamtejszego Oddziału PTTK i Brzeskiego Klubu Miłośników Aktywnego Wypoczynku "Na Przełaj".
Na trasie tej części wycieczki znalazły się najciekawsze obiekty krajoznawcze Brzegu tj. Zamek Piastowski, renesansowy ratusz, gotyckie kościoły św. Mikołaja i nieczynny św. Apostołów Piotra i Pawła, barokowy kościół Podwyższenia Krzyża Św., Brama Odrzańska. Dzięki zabiegom naszego przewodnika po Brzegu kol. Jana Janoty, niebywałą atrakcją było dokładne zwiedzenie ratusza wraz z wieżą zegarową. Kilku uczestników wycieczki dokonało "nakręcenia" XVIII wiecznego mechanizmu zegara. W ratuszu zwiedzono: salę obrad Rady Miejskiej z zabytkowym modrzewiowym stropem z 1646 r., Salę Rajców z bogato malowanymi XVIII wiecznymi szafami na dokumenty miejskie. Z kamiennej galerii widokowej ratuszowej wieży mieliśmy okazję podziwiać panoramę miasta.
Po zwiedzeniu Brzegu przystąpiono do realizacji głównej części programu wycieczki. Wyruszono na 75 kilometrową trasę wycieczki rowerowej prowadzącej z Brzegu przez Brzezinę, Lipki, jaz na Odrze, rezerwaty przyrody Grody Ryczyńskie, Zwierzyniec, Kanigórę, Bystrzycę Oławską, Leśną Wodę, Dobrzyń, Rezerwat Przyrody Barucicie, Barucice, Rezerwat Przyrody Rogalice, Książkowice, Rogalice, Rezerwat Przyrody Lubszę, Lubszę, Piastowice, Pisarzowice do Brzegu.
W Brzezinie uczestnicy wycieczki mieli okazję zobaczyć XVI wieczny zabytek drogownictwa - płytę granitu strzegomskiego ustawioną w pobliżu wybudowanej w 1584 roku, z polecenia księcia Brzesko - Oławskiego Jerzego II, drogi mającej łączyć Brzeg z Oławą, z orłem Piastów Śląskich i napisem w języku staroniemieckim upamiętniającym to wydarzenie. W Lipkach przekroczono Odrę po moście nowoczesnego jazu Lipki. Dojechano do Rezerwatu Przyrodniczo - Archeologicznego Grody Ryczyńskie, gdzie zwiedzono stanowiska archeologiczne i dzięki informacjom naszego przewodnika kol. Jana Janoty, zapoznano się z topografią dawnego grodu Ryczyn. Wskazał on miejsca rozlokowania najważniejszych części grodu. Wskazówki te były niezwykle cenne, bo potęga przyrody tego rezerwatu skutecznie zatarła ślady ludzkiej działalności sprzed wieków. Na terenie Lasu Odrzańskiego odwiedzono jeszcze rezerwaty przyrody: Zwierzyniec i Kanigóra. Jadąc dalej, opuszczono Las Odrzański w miejscowości Bystrzyca Oławska z zamiarem dotarcia do Rezerwatu Przyrody Leśna Woda. Niestety brak tablic informacyjnych rezerwatu, w miejscu gdzie wcześniej się znajdowały, uniemożliwił fotograficzne udokumentowanie odwiedzin tego rezerwatu i tym samym jego zaliczenie. Przez Dobrzyń dojechano do kolejnego rezerwatu, Rezerwatu Przyrody Barucice we wsi Barucice. Zwiedzono ciekawy zabytek architektury drewnianej, drewnianą wiejska dzwonnicę. Ostatnim rezerwatem przyrody jaki odwiedziliśmy w dolinie rzeczki Smortawy był Rezerwat Przyrody Rogalice. Opuszczono kompleks leśny i DK 39 skierowano się w kierunku Lubszy, odwiedzając po drodze Rezerwat Przyrody Lubsza. W Lubszy, by zjechać z ruchliwej DK 39, wycieczka pojechała w kierunku Piastowic i przez Pisarzowice dojechano do Brzegu. Przed powrotem do Gliwic uczestnicy wycieczki odpoczęli w restauracji Brzeskiej. Tu po posiłku dokonano podsumowania wycieczki. IKP kol. Jan Janota uczestniczący w wycieczce dokonał weryfikacji Odznaki Regionalnej Turysta Ziemi Brzeskiej I stopnia zainteresowanym nią turystom. Prezes klubu uroczyście ją wręczył zdobywcom. Kolega Jan Janota w imieniu Oddziału PTTK Ziemi Brzeskiej zaprosił wszystkich na dalsze wycieczki po opolskich szlakach i wręczył prezesowi klubu torbę z upominkami dla naszego klubu.
Organizator wycieczki składa serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom za wspaniałą, przyjacielska atmosferę podczas wycieczki.
Szczególne podziękowania należą się kol. Janowi Janocie i pozostałym uczestnikom wycieczki z Oddziału PTTK Ziemi Brzeskiej za przekazane podczas wycieczki informacje, znacznie wykraczające poza wiedzę przekazywana w dostępnych publikacjach i przewodnikach. Kolegom: Krzysztofowi Bobisowi, Witoldowi Czempielowi, Alfredowi Sołtysowi za bezpieczne i sprawne przetransportowanie uczestników wycieczki i ich sprzętu na trasie Gliwice - Brzeg - Gliwice.
Relacja: Adam Czerniawski
Foto: Alfred Sołtys
W niedziele 19.07.2015 r. odbył się "Rajd Po Ziemi Gliwickiej" część III.
Trasa rajdu: Gliwice Rynek - Bojków - Przyszowice - Chudów - Bujaków - Mikołów Paniowy - Chudów - Gliwice.
W rajdzie uczestniczyło 55 osób. Oprócz członków naszego klubu w rajdzie uczestniczyli rowerzyści z Gliwic, Jaworzna, Katowic, Knurowa, Mysłowic, Radzionkowa, Rybnika, Sokołowa Podlaskiego, Tarnowskich Gór, Zabrza i Żor, w tym członkowie zaprzyjaźnionych klubów: Wagabunda Katowice i Jutrzenka Tarnowskie Góry. Z rynku w Gliwicach o godz, 9.00 wyjechały dwie grupy uczestników rajdu. Pierwszą grupę prowadził kierownik rajdu Henryk Szcześniak, zakańczał Władysław Stawiarczyk. Drugą grupę prowadził Jarosław Szerszeń, zakańczał Marek Bryndza. Rajd przebiegał zgodnie z założeniami, czyli zdobywamy Odznakę Turystyczną Ziemi Gliwickiej. Podczas rajdu zwiedzono Spichlerz i Pałac w Przyszowicach oraz Izbę Regionalną "Izba łod Starki" w Chudowie.
Zdjęcia: Jarosław Szerszeń
Członkowie naszego Klubu Julian Rzewódzki i Jan Zakrzeński kontynuują zdobywanie odznaki "Rajd Kolarski Dookoła Województwa Śląskiego". Tym razem etap obejmował odcinek od Ustronia przez Cisownicę - Dzięgielów - Cieszyn - Marklowice - Kończyce Wielkie - Zebrzydowice - Jastrzębie Zdrój - Gołkowice - Godów.
Dodatkowo rozszerzono etap o miasto Skoczów, ze względu na atrakcje turystyczne zaliczane do odznak krajoznawczych.
Ustroń - Kościół Ewangelicko-Augsburski Apostoła Jakuba Starszego
Skoczów - wzgórze Kaplicówka
Cieszyn - w polskiej części miasta znajduje się większość cieszyńskich zabytków, skupionych w zespole przestrzennym Starego Miasta oraz na Górze Zamkowej. Do najbardziej rozpoznawalnych należą rotunda św. Mikołaja i Kościół Jezusowy oraz zabudowania Rynku – kamienice, ratusz, hotel „Pod Brunatnym Jeleniem”, fontanna z figurą Św. Floriana, Muzeum Śląska Cieszyńskiego – pałac Laryszów – najstarsze publiczne muzeum na ziemiach polskich, bardzo bogate zbiory, w tym gotycka rzeźba „Cieszyńskiej Madonny” z ok. 1375r. z warsztatu Piotra Parlera; sam budynek z końca XVIII wieku, obok park z lapidarium, Studnia Trzech Braci (ul.Trzech Braci) – miejsce legendarnego spotkania założycieli Cieszyna, altanka z XIX wieku; Bracki Browar Zamkowy w Cieszynie – browar działający niezmiennie od 1846
Zebrzydowice - Parafia rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia NMP, Zebrzydowicki zamek
Jastrzębie Zdrój - Kościół parafialny św. Barbary i Józefa, XVII w, Kościół parafialny pw. św. Katarzyny, XIX w., Kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych, XVIII/XIX w., Zespół uzdrowiskowy – zespół obiektów posanatoryjnych z XIX i XX wieku. Większość obiektów wybudowana jest w stylu szwajcarskim.
Następny zaplanowany etap to etap końcowy po Ziemi Raciborskiej.
Zdjęcia: Julian Rzewódzki, Jan Zabrzeński
W dniu 12.07.2015 roku, odbył się organizowany przez Turystyczny Klub Kolarski PTTK im. Władysława Huzy w Gliwicach "Rajd po Ziemi Gliwickiej" część druga. Celem rajdu była popularyzacja aktywnych form wypoczynku wśród rowerzystów, poznawanie zabytków Ziemi Gliwickiej i zwiedzanie miejscowości do Odznaki Turystycznej Ziemi Gliwickiej. Komandorem rajdu był Krzysztof Bobis. W rajdzie wzięło udział 42 osoby. Po podzieleniu uczestników na dwie grupy, wyruszyliśmy na zaplanowaną trasę wycieczki:
Gliwice - Szałsza - Ziemięcice - Wieszowa - Zbrosławice - Wilkowice - Księży Las - Łubie - Jaśkowice - Karchowice - Przezchlebie - Gliwice.
Pierwszą grupę uczestników prowadził Krzysztof Bobis, zakańczał Alfred Sołtys. Drugą grupę prowadził Jarosław Szerszeń, zakańczał Marian Cetnarski.
Dystans pokonanej trasy to około 65 km.
Dzięki uprzejmości kierownictwa Stacji Uzdatniania Wody w Karchowicach, uczestnicy wycieczki mogli zwiedzić Zabytkową Stację Uzdatniania Wody "Zawada". Wybudowana z inicjatywy rządu pruskiego w 1895 roku, nieprzerwanie do chwili obecnej dostarcza wodę pitną do okolicznych miejscowości. Jest to kompleks obiektów, oraz ekspozycja parowych urządzeń pompowych i kotłów z lat 20. ubiegłego wieku.
Obiekt jest udostępniony do zwiedzania, a od 19 października 2006 roku znajduje się na trasie Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
Zarząd Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK im. Władysława Huzy w Gliwicach dziękuje wszystkim uczestnikom rajdu za udział, wspaniałą atmosferę, zdyscyplinowanie i zaprasza na kolejne wycieczki z tego cyklu.
Zdjęcia: Alfred Sołtys, Jarosław Szerszeń
W dniu 11.07.2015 roku, członkowie i sympatycy Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK im. Władysława Huzy w Gliwicach po raz kolejny wzięli udział w "Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rowerowej na Jasną Górę". Gliwiccy pielgrzymi wyruszyli spod gliwickiej radiostacji o godz. 6.00, i po około 4,5 godzinach dotarli na miejsce zbiórki wszystkich grup, pod Archikatedrę Częstochowską.
Po wspólnej modlitwie, zawiązaniu wspólnoty, daniu świadectwa uczestników poszczególnych grup i błogosławieństwu udzielonym przez bpa Krzysztofa Zadarko, przewodniczącego Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymowania, na ostatni etap pielgrzymki, udaliśmy się ponad 1000 osobową grupą pod eskortą policji, Aleją Najświętszej Marii Panny pod Jasną Górę, gdzie o godz. 13.00 została odprawiona Msza Święta w intencji pielgrzymujących rowerzystów.
Eucharystię dla rowerowych pielgrzymów sprawował bp Łukasz Buzun, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej. Jak podkreślił, "wiara jest rzeczywistością, która nie pozostawia nas w jednym miejscu, a jej wydźwiękiem jest pielgrzymowanie".
W tym roku w skład jubileuszowej "X Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rowerowej na Jasną Górę" weszły grupy z następujących miejscowości: Bytom, Cyprzanów, Chorzów, Chełm, Chrzanów, Domanice, Gliwice, Głuchołazy, Jasło, Jeziorna, Katowice, Konstancin, Kruszwica, Łaskarzew, Mikołów, Myszków, Myślenice, Międzyrzecz Podlaski, Opole, Nysa, Poręba, Piaseczno, Poznań, Przyrów, Radom, Radlin, Radomsko, Rybnik, Rzepin, Lublin, Sokołów Małopolski, Sosnowiec, Szydłowiec, Świdnica, Tychy, Tarnowskie Góry, Włodawa, Zwoleń, Żelechów oraz grupa z diecezji szczecińsko-kamieńskiej.
Po zakończonej eucharystii zmotywowani i naładowani duchowo udaliśmy się w drogę powrotną.
W pielgrzymce udział wzięli: Krzysztof Bobis, Bożena Bobis, Witold Czempiel, Wojciech Miotła (mieszkaniec Knurowa), Agnieszka Purwin, Elżbieta Woźniak. Indywidualnie dotarli: Stanisław Herman, Jarosław Szerszeń, Mariusz Szczurowski i Krzysztof Kłoda.
Trasa pielgrzymki: Gliwice - Szałsza - Tarnowskie Góry - Miasteczko Śląskie - Piasek - Lubsza - Drogoszyce - Starcza - Nierada - Częstochowa - Konopiska - Korzonek - Boronów - Koszęcin - Brusiek - Tworóg - Jasiona - Łubie - Pyskowice - Gliwice. Przebyty dystans to około 162 km. Serdeczne Bóg Zapłać dla ks. kan. Jerzego Grochowskiego i wolontariuszy za organizację i możliwość pielgrzymowania na Jasną Górę.
Zdjęcia: Jarosław Szerszeń
W dniu 5-tym lipca odbył się "Rajd po Ziemi Gliwickiej" część pierwsza. W rajdzie uczestniczyło 61 osób. Komandorem rajdu był Władysław Stawiarczyk. Z rynku gliwickiego uczestnicy w trzech grupach udali się do Knurowa aby zwiedzić Izbę Tradycji KWK Knurów. Grupy były prowadzone przez: Wł.Stawiarczyka, J.Szerszenia i K.Bobisa a zamykali je: H.Szcześniak, M.Radomska i A.Felkel. Po przybyciu na miejsce wysłuchano pogadanki pana Bogusława Szyguły (kustosza Izby Tradycji) o tradycjach górniczych na Śląsku. Następnie zwiedzono ekspozycję składającą się ze starych narzędzi pracy górniczej, wyposażenia śląskich domów i gabinetu dyrektora kopalni, podszybia kopalni, markowni oraz zabytkowych eksponatów mających związek z górnictwem. Następnie uczestnicy rajdu udali się na cmentarz w Bojkowie, na groby obrońców Westerplatte.
Na miejscu wysłuchano bardzo ciekawej prelekcji pana Krzysztofa Kruszyńskiego (autora książki o Obrońcach Westerplatte z Bojkowa) o historii Westerplatte i dwóch jego obrońcach pochowanych na bojkowskim cmentarzu.
Z cmentarza udano się na ul. Żeńców w Bojkowie, na prywatną posesję pani Hanny Ciupińskiej, celem zwiedzenia XIX-to wiecznej zabytkowej drewnianej chałupy. Na miejscu pani Hanna wraz z mężem opowiedzieli o historii zabytkowej chałupy.
Pomimo panujących tropikalnych upałów rajd należy uznać za niezwykle udany ze względu na wielkie wartości poznawcze oraz wspaniałą atmosferę. Organizatorzy rajdu bardzo serdecznie dziękują Pani H.Ciupińskiej za udostępnienie zabytkowej chałupy do zwiedzania, panu Szygule za udostępnienie Izby Tradycji KWK Knurów i pogadankę, panu Kruszyńskiemu za przybliżenie historii obrony Westerplatte i jego obrońców z Bojkowa, koleżankom i kolegom z T.K.Kol PTTK im. Wł. Huzy za pomoc w organizacji rajdu oraz wszystkim uczestnikom rajdu za przybycie pomimo dużego upału.
Foto: Jarosław Szerszeń
Członkowie naszego Klubu Julian Rzewódzki i Jan Zakrzeński kontynuują zdobywanie odznaki "Rajd Kolarski Dookoła Województwa Śląskiego".
Tym razem ruszyli na 3 dniowy etap w Beskidy: z Czechowic-Dziedzic przez Bestwinę - Wilamowice - Kozy - Porąbkę - Międzybrodzie Bialskie - Czernichów - Oczków - Łękawicę - Rychwałd - Żywiec - Jeleśnię - Sopotnię Małą - Juszczynę - Węgierską Górkę - Milówkę - Rajczę - Sól - Zwardoń - Jaworzynkę - Istebną - Kubalonkę - Wisłę do Ustronia.
Etap okazał się dość wymagający ze względu na górki i początek lipcowych upałów, ale pomimo tych przeciwności 260 km zostało pokonane w dobrym nastroju, a nagrodą były napotkane atrakcje turystyczne (niektóre na zdjęciach obok):
Bestwina - Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Stara Wieś - Parafia rzymskokatolicka pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
Wilamowice - Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej (drewniany tryptyk)
Pisarzowice - Kościół w Pisarzowicach (parafia Świętego Marcina)
Kozy - Sanktuarium Matki Bożej Koziańskiej
Kobiernice - Ruiny zamku (wzgórze Wołek)
Porąbka - Zapora, Rezerwat Zasolnica
Międzybrodzie Bialskie - Kościół pw. św. Marii Magdaleny
Czernichów - Murowana kapliczka z drewnianą dzwonnicą z XVIII w.
Oczków (dzielnica Żywca) - Kościół św. Maksymiliana Kolbego
Rychwałd - Sanktuarium Matki Boskiej Rychwałdzkiej, Kościół św. Mikołaja
Żywiec - Muzeum Browaru Żywiec ul Browarna 88, Kontrkatedra narodzenia, Zamek, Park zamkowy, Park koło dworu leśniczego, ul. Paderewskiego, Kościół św. Krzyża (Krzyż pokutny przy wejściu na plac kościoła), Kościół św. Marka, Ratusz + rynek, Rezerwat Grapa
Jeleśnia - Kościół parafialny pw. św. Wojciecha, Stara karczma drewniana (prażuchy - przysmak)
Sopotnia Mała - Kościół Jana Chrzciciela w Sopotni Małej
Juszczyna - Drewniany kościół parafialny parafii pw. Nawiedzenia NMP
Węgierska Górka -Kościół Przemienienia Pańskiego, Aleja zbójników, Bulwary nad Sołą, Schrony
Milówka - Stara chałupa, Kościół Wniebowzięcia NMP z 1834, pierwszy kościół wybudowany w latach 1628-1630.
Rajcza - Kościół parafialny z 1890 r. pw. św. Wawrzyńca i św. Kazimierza Królewicza., Park pałacowy o charakterze krajobrazowym, usytuowany u podnóży i na stoku wzgórza Compel.+ pałac Habsburgów
Sól - Kościół rzymskokatolicki (parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa)., Zabytkowa dzwonnica z drewna, Drewniana studnia solankowa
Zwardoń - Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, Rezerwat przyrody Butorza
Jaworzynka - Kościół rzymskokatolicki (parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła), Muzeum regionalne „Na Grapie” w Jaworzynce
Istebna - Muzeum „Kurna Chata Jana Kawuloka”, Drewniany kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Istebnej-Kubalonce, Przełęcz Kubalonka
Następny zaplanowany etap to Ustroń - Cieszyn - Zebrzydowice - Jastrzębie. Zapraszamy chętnych.
Zdjęcia: Julian Rzewódzki, Jan Zabrzeński