Członkowie naszego Klubu Julian Rzewódzki i Jan Zabrzeński kontynuują zdobywanie odznaki "Rajd Kolarski Dookoła Województwa Śląskiego". W niedzielę 26.04.2015r. pociągiem relacji Gliwice – Częstochowa, z przesiadką w Chorzowie Batorym, dotarli do Tarnowskich Gór. Następnie pociągiem w kierunku Wielunia do stacji Krzepice, a stąd już o własnych siłach przemierzyli trasę: Parzymiechy – Lipie – Danków – Popów – Borowa – Miedźno – Ostrowy nad Okszą i szybki powrót na pociąg powrotny do Częstochowy. Plan maksimum został zrealizowany w 100%.
Na trasie etapu napotkano sporo atrakcji turystycznych takich jak:
- kościół parafialny p.w. św. Jakuba z XIV w. w Krzepicach,
- ruiny synagogi nad Liswartą i nieopodal niej cmentarz żydowski z unikalnymi kamieniami i żeliwnymi macewami,
- kościół parafialny w Dankowie usytuowany jest wewnątrz dawnych wałów obronnych. Dziedziniec kościoła odgrodzony jest od terenu fortecy murem i wałem obronnym,
- ruiny zamku i bramy wjazdowej w Dankowie,
- młyn na Liswarcie w Dankowie,
- figura J. Nepomucena w Dankowie,
- kościółek p.w. Św. Józefa Robotnika w Popowie,
- 2 młyny nad Liswartą,
- kościół parafialny pod wezwaniem św. Katarzyny w Miedźnie,
- kościół św. Maksymiliana Kolbe w Borowej,
- kościół św. Andrzeja Boboli w Ostrowach nad Okszą, będący siedzibą parafii Stygmatów św.Franciszka z Asyżu.
Następny etap przewidziany jest w najbliższy weekend majowy. Plan etapu – dojechać do Koniecpola.
Zdjęcia: Julian Rzewódzki, Jan Zabrzeński
W tegorocznym rajdzie udział wzięli członkowie naszego klubu Julian Rzewódzki i Jan Zabrzeński. Wcześnie rano dotarli do Trzebini, skąd zostali przetransportowani na miejsce startu do Krakowa. Frekwencja zaskoczyła wszystkich, zarówno uczestników jak i organizatorów. W tym roku w rajdzie udział wzięło ponad 2000 miłośników roweru.
Julian i Jan jako wytrawni pożeracze kilometrów nie przejmowali się limitem czasowym i 45 kilometrowym odcinkiem trasy. Zdążyli jeszcze zwiedzić kilka bardzo atrakcyjnych pod względem turystycznym miejsc w sąsiedztwie Puszczy Dulowskiej, takich jak: rezerwat Dolina Mnikowska, rezerwat Zimny Dół, ruiny zamku Tęczyn w Rudnie, Zespół parkowo-pałacowy w Młoszowej, a w drodze powrotnej Rynek w Trzebini oraz Bazylikę Mniejszą i Sanktuarium MB Fatimskiej w Trzebini.
Zdjęcia: Julian Rzewódzki, Jan Zabrzeński
W dniach 24-26 kwietnia członkowie klubu Małgorzata i Stanisław Radomscy oraz Lucjan Wiślak uczestniczyli w XXXVIII Wojewódzkim Szkoleniowym Zlocie Przodowników Turystyki Kolarskiej PTTK Śląska Opolskiego w Głuchołazach. W sobotę 25 kwietnia komandor zlotu Michał Raczyński zorganizował rajd rowerowy "Nyską Drogą Św. Jakuba". Trasa prowadziła z Głuchołaz przez Bodzanów, Rudawę, Nowy Świętów, Wilamowice Nyskie, Gierałcice, Biskupów, Morów, Białą Nyską do Nysy. Na półmetku wycieczki w Nysie zwiedzono Dom Zakonny Sióstr Św. Elżbiety, Muzeum w Nysie, Bazylikę Mniejszą p.w. Św. Jakuba Starszego Apostoła i Św. Agnieszki Dziewicy i Męczennicy oraz Bastion Św. Jadwigi.
Droga powrotna tej wycieczki rowerowej prowadziła przez Siestrzechowice, Koperniki, Kijów, Sławniowice, a po czeskiej stronie granicy przez Velke Kunetice, Terezin, Mikulovice. W tej sobotniej wycieczce uczestniczyli również kolejni członkowie naszego klubu: Krzysztof Bobis, Krzysztof Kotuła, Jolanta i Maciej Maćkowscy, Jarosław Szerszeń, a w zwiedzaniu obiektów zabytkowych na terenie Nysy uczestniczyli Gabriela i Piotr Rościszewscy.
Korzystając z bliskości rezerwatów przyrody w Głuchołazach zdobyto kolejne punkty związane z realizacją zadania doraźnego na rok 2015 wyznaczonego przez Komisję Turystyki Kolarskiej ZG PTTK i odwiedzono Rezerwaty - Las Bukowy i Nad Białką.
W dniu 19 kwietnia 2015r. odbył się „46 Młodzieżowy Rajd Kolarski” z metą w Rachowicach, pod Grotą NMP. O godz. 9:00 z gliwickiego rynku wyruszyła grupa prowadzona przez przodownika Jarosława Szerszenia. Przejeżdżając przez lasy rachowickie zatrzymano się przy pomniku dr Juliusza Rogera – lekarza, przyrodnika, działacza społecznego, zbieracza pieśni ludowych, który zmarł w tym miejscu 150 lat temu. Stąd droga wiodła prosto do mety. Tutaj spotkały się również grupy, które jechały własnymi trasami. W sumie na mecie pojawiło się ponad stu uczestników. Wśród nich był również honorowy przewodniczący Regionalnej Rady Turystyki Kolarskiej w Katowicach pan Stanisław Radomski.
Dyplom i puchar dla najliczniejszej drużyny młodzieżowej otrzymali „Sośniczanie”.
Młodzież licznie przystąpiła do konkursów. Nowością w tym roku był po raz pierwszy przeprowadzany konkurs „rzut lassem o gwiazdę szeryfa”, prowadzony przez przodownika Jerzego Falskiego. Każdy uczestnik mógł poczuć się jak na rodeo, próbując rzutów prawdziwym lassem na rogi „byka”, a dodatkowo mógł sprawdzić się w strzelaniu z wiatrówki. Pierwsze miejsca w tej konkurencji zajęli: w kat. szkół podstawowych Mateusz Kusz, w kat. gimnazjum Michał Jańta, a w kat. młodzieży starszej: Jerzy Bałdyga. Zwycięzcy otrzymali dyplomy, puchary i gwiazdę szeryfa.
Drugi konkurs to rowerowy tor przeszkód prowadzony przez przodowników: Adama Czerniawskiego i Alfreda Sołtysa. Wśród przedszkolaków nagrodę otrzymała najmłodsza uczestniczka Lena Knieć. Zwycięzcami zostali również: w kat. szkół podstawowych Kamil Antoniuk, w kat. gimnazjum Krzysztof Kowalski, a w kat. OPEN Jerzy Białodyga.
Sprawdzona też została wiedza uczniów z zakresu znajomości przepisów ruchu drogowego dla rowerzystów. Pierwsze miejsca zajęli: w kat. szkół podstawowych Oliwia Grabowska, a w kat. gimnazjum Michał Jańta.
Impreza odbyła się bardzo miłej i sympatycznej atmosferze, którą stworzyli uczestnicy i organizatorzy. Pomogła nam również piękna, słoneczna, choć troszkę chłodna pogoda. Sołtys Rachowic pan Grzegorz Masarczyk udostępnił nam również klucz do świetlicy na wypadek deszczowej aury, ale na szczęście pogoda sprawiła, że cała impreza odbyła się na świeżym powietrzu.
Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy zaangażowali się w organizację tej imprezy oraz dla rowerzystów, którzy do nas przyjechali.
Komandor Rajdu - Elżbieta Falska
Zdjęcia: Elżbieta i Jerzy Falsscy, Alfred Sołtys
Reprezentacja naszego klubu w osobach - Aldona i Justyna Felkel, Krzysztof Kotuła, Mariusz Pisingas, Małgorzata i Stanisław Radomscy, Jarosław Szerszeń, Paweł Szyp, Julian Rzewódzki, Jan Zabrzeński - wzięła udział w VIII Zlocie Oddziałów PTTK Województwa Śląskiego w Mysłowicach.
Bazą zlotową zostało ustalone Centralne Muzeum Pożarnictwa, do której turystów kolarzy prowadziły dwie trasy. Krótsza prowadziła przez katowickie dzielnice Nikiszowiec, Giszowiec i lasy Mysłowickie, zaś dłuższa przez Trójkąt Trzech Cesarzy, lasy Mysłowickie, kąpielisko Wesoła, Dziećkowice. Na terenie muzeum czekał na uczestników zlotu ciepły posiłek turystyczny i wiele ciekawych stoisk turystycznych promujących regiony dalsze i bliższe. W tym dniu świętowano również jubileusz 50-lecia Oddziału PTTK w Mysłowicach.
Zdjęcia: Krzysztof Kotuła, Mariusz Pisingas
Sobota, 18 kwietnia, godz.9.oo rano. Na liście uczestników Rowerowej Gry Miejskiej „Gliwice 2015” zorganizowanej przez Turystyczny Klub Kolarski PTTK Gliwice im. Władysława Huzy, przy współudziale Urzędu Miasta Gliwice, Rad Osiedlowych, MZUK Gliwice, EkoGim10, Gliwicką Radę Rowerową i innych, znalazło się czterdzieści zespołów.
Z przed siedziby PTTK Gliwice ponad 150 zawodników i kibiców wyruszyło na emocjonującą Grę, Do odwiedzenia mieli 21 miejsc na terenie miasta. W trakcie Gry uczestnicy sprawdzili, korzystając z infrastruktury rowerowej, jak dojeżdża się do obiektów sportowych Gliwic i czy są one przygotowane na przyjęcie rowerzystów. Mieli dodatkowo do wykonania 10 zadań. Zadbały o nie głównie Rady Osiedlowe: Ostropy, Brzezinki, Wilczego Gardła, Łabęd, Czechowic, Trynku. Zadania te głównie sprawdzały wiedzę na temat odwiedzanych dzielnic miasta. Uczestnicy Gry spotkali się tu z wielką gościnnością i wyrozumiałością organizatorów.
Najtrudniejsze warunki postawiła zawodnikom aura. Silny wiatr, od czasu do czasu padający drobny śnieżek i coraz niższa temperatura sprawiły, że nie wszystkie zespoły dotarły do godz.13.oo na plac Krakowski. Na mecie czekało na uczestników zadanie specjalne sprawdzające wiedzę ekologiczną. Przygotował je Wydział Środowiska Urzędu Miejskiego. Było ono dodatkowo nagradzane.
Głównym zadaniem zawodników była ocena rozwoju infrastruktury rowerowej w mieście. Wpływ na nią miały z pewnością ostatnie wypadki drogowe w których poszkodowani zostali rowerzyści. Nie przeszli koło nich obojętnie. Wystosowali Apel do Włodarzy miasta Gliwice o bezzwłoczne, zakrojone na szeroką skalę wcielanie w życie koncepcji rozbudowy dróg rowerowych.
W trakcie Gry, Gliwicka Rada Rowerowa ogłosiła tegoroczny konkurs dla instytucji i firm przyjaznych rowerzystom „Pro- rowerowa 2015” Ma on na celu promować działania ułatwiające dojazd pracownikom i klientom na rowerach.
W trosce o rowery i ich właścicieli gliwicka Straż Miejska przeprowadziła znakowanie rowerów.
Największymi bohaterami tegorocznej Gry były zespoły z dziećmi, w tym zespoły Szkoły Podstawowej nr 14 i Gimnazjum nr 10, które to organizatorzy specjalnie docenili.
W Rowerowej Grze Miejskiej Gliwice 2015 w kategorii Open czołowe 10 miejsc zajęli:
1. EASY RIDERS / Tomasz Dudek, Wioletta Muller/
2. YOUNG&BEAUTY / Jakub Lisowski, Damian Rembiarz/
3. OPEL ACTIV TEAM / Jarosław Dzieciatkowski, Grzegorz Dziubański/
4. Szybcy i świetni
5. Sierra Fan
6. Flip i Flap
6. PiDżiBi
7. Rysie
8. Bendzio
9. Smerfy
10. Rewor
Odebrali oni puchary i nagrody rzeczowe. Gratulujemy i podziwiamy.
W niedzielę 12 kwietnia odbył się wspólny wyjazd naszych klubowiczów na XVIII Rozpoczęcie Sezonu Kolarskiego w Kobiórze przy Restauracji "Pod Sikorką" organizowanego przez TKK PTTK "GRONIE" z Tych. Z przed siedziby PTTK na gliwickim rynku wyjechało 8 turystów kolarzy i trasą przez Chudów, Bujaków, Zawiść, Gostyń udali się do Kobióra. Na mecie pojawili się również koledzy, którzy dojechali indywidualnie i w sumie nasz klub był reprezentowany przez 13 osób: Krzysztof Bobis, Witold Czempiel, Elżbieta i Jerzy Falscy, Joanna i Artur Sokólscy, Piotr Kalinowski, Krzysztof Kotuła, Mariusz Pisingas, Julian Rzewódzki, Alfred Sołtys, Jarosław Szerszeń, Jan Zabrzeński.
W drodze powrotnej klubowicze przystąpili do realizacji zadania doraźnego na rok 2015 wyznaczonego przez Komisję Turystyki Kolarskiej ZG PTTK i odwiedzili Rezerwat Babczyna Dolina, którego głównym celem jest ochrona kompleksu leśnego określanego jako bór wilgotny trzcinnikowy.
Zdjęcia: Elżbieta Falska, Mariusz Pisingas, Alfred Sołtys
Członkowie naszego Klubu Julian Rzewódzki i Jan Zabrzeński kontynuują zdobywanie odznaki "Rajd Kolarski Dookoła Województwa Śląskiego". W założeniu postanowili zaliczać poszczególne odcinki trasy sposobem wachlarzowym rozłożonym na poszczególne etapy.
W sobotę 11.04.2015r. już przy wiosennej pogodzie pociągiem relacji Tarnowskie Góry – Wieluń przybyli do stacji Panki, a stąd już o własnych siłach etap Panoszów – Przystajń –Starokrzepice – Zajączki – Parzymiechy i szybki powrót na pociąg powrotny do Krzepic. Plan maksimum zakładał etap do Popowa, ale znikoma ilość kursów kolei skorygowała plany. Następny etap w kierunku wschodnim pozwoli na korzystanie z innej linii kolejowej.
Na trasie etapu napotkano sporo atrakcji turystycznych takich jak:
- Kościół murowany w Przystajni z 1752 roku p.w. św. Trójcy - świątynia jednonawowa w stylu późnobarokowym z bogatym wystrojem,
- Pomnik przyrody - Dąb im. Józefa Piłsudskiego,
- Symboliczna mogiła ofiar stalinizmu - (cmentarz),
- Ratusz w Przystajni z początku XX w. - tzw. "Sukiennice",
- Kuźnica w Kuźnicy Starej z XVIII w. murowano-drewniana; od pocz. XX w. młyn wodny,
- Starokrzepice - kościół Przemienienia Pańskiego,
- Kapliczka św. Jana Nepomucena,
- Park w Parzymiechach założony w końcu XVIII w. na powierzchni 11,60 ha. Zespół pałacowy składa się z oficyny, łazienki, kilku budynków gospodarczych i mieszkalnych oraz parku. Pałac zbudował na początku XX w. hrabia W. Potocki. Obecnie funkcjonuje tu Zakład Lecznictwa Odwykowego.
- Pomnik przyrody - Grab - w parku dworskim na placu przed oficyną,
- Pomnik przyrody - Tulipanowiec amerykański - w parku dworskim na placu, ogrodzony drewnianym płotkiem.
Następny etap przewidziany jest na weekend 25/26.04.2015r. Dojazd pociągiem relacji Tarnowskie Góry - Wieluń, a następnie Krzepice - Zajączki - Parzymiechy - Lipie - Danków – Popów, w kierunku Miedźno i Częstochowy i powrót do Gliwic.
Zdjęcia: Julian Rzewódzki, Jan Zabrzeński
W słoneczną sobotę, 11 kwietnia udaliśmy się na metę XIX Kolarsko-Pieszego Rajdu "Ramżów". Z gliwickiego rynku wyruszyliśmy zwartą 9 osobową grupą pod przewodnictwem kol. Henryka Szcześniaka.
Po drodze dołączyli do nas Państwo Radomscy. Jechaliśmy przez Żernicę, Nieborowice, Knurów, Krywałd, Czerwionkę-Leszczyny i Stanowice. Oprócz nas do mety dotarło jeszcze 6 członków naszego klubu.
Polana Kanetowiec, gdzie zorganizowano metę rajdu to wyjątkowo urocze miejsce, idealne na chwilę odpoczynku i przekąskę. Przez polanę przechodzi turystyczny szlak rowerowy im. Oskara Michalika, o długości 5,7 km. Szlak rozpoczyna się od mostu na Rudzie w Rybnickich Błoniach, prowadzi obok pomnika przyrody – Głazu Oskara Michalika, następnie przez polanę Kanetowiec, obok gajówki „Kanetowiec” do Przegędzy.
Oskar Michalik był znanym przyrodnikiem amatorem pochodzącym z Przegędzy. Wśród wielu jego zasług należy wymienić odkrycie największego w okolicach Rybnika głazu narzutowego, nazwanego później jego imieniem. Odnalazł również wiele stanowisk rzadkich roślin, założył parę ogródków botanicznych oraz wytyczył pierwszą ścieżkę dydaktyczną.
Na polanie przez wiele lat rozbijali swoje namioty harcerze Rybnickiego Hufca ZHP, w ramach nieobozowaj akcji letniej. Miejscowi do dziś nazywają to miejsce „Harcówką”. Harcerze z Hufca ZHP Czerwionka-Leszczyny ustawili tu na pamiątkę pomnik hm. Zbigniewa Kota.
Obecnie, za sprawą Nadleśnictwa Rybnik teren jest ogrodzony, przybyłych wita okazała brama, stoi piękna wiata, która chroni przed deszczem i słońcem, jest wytyczone miejsce na ognisko, są tablice edukacyjne, jest pomnik Michalika, pomnik hm. Zbigniewa Kota i rośnie świerk „Benedykta”. Świerk Benedykta XVI został wyhodowany z nasion poświęconych w 2006 roku przez papieża i posadzony na obecnym miejscu w 2010 roku. Ponadto w 2009 r. na polanie została otwarta nowa ścieżka przyrodniczo-edykacyjna pod wdzięczną nazwą „Dróżka Kopruszka”.
Organizatorzy dzisiejszego rajdu, Koło PTTK "Ramża", zadbali o wiele atrakcji. Zorganizowali konkursy sprawnościowe a także piknik z pieczeniem kiełbasy. W konkursie rzutu bulą 1 miejsce zajął nasz klubowy kolega Piotr Kalinowski. Nagrodę dla najstarszego uczestnika rajdu otrzymał Honorowy Prezes naszego klubu kol. Stanisław Radomski.
Zdjęcia: Elżbieta Falska, Mariusz Pisingas