W niedzielę 30 sierpnia 2009 Turystyczny Klub Kolarski PTTK im. Władysława Huzy w Gliwicach zorganizował rajd XVI Rowerowe Pożegnanie Wakacji. Impreza była dofinansowana ze środków Miasta Gliwice. Na metę wybrano teren boiska sportowego LKS VICTORIA w Pilchowicach. Kierownikiem rajdu był kol. Adam Czerniawski.
Celem imprezy było uczczenie Roku Dzieci Młodzieży w PTTK, popularyzacja turystyki kolarskiej, krajoznawstwa, szlaków turystycznych na tym terenie gminy Pilchowice i przyległych gmin oraz pożegnanie wakacji. W rajdzie wzięło udział 139 rowerzystów. 33 osobowa grupa gliwickich kolarzy uformowana w dwie kolumny, wyruszyła z gliwickiego Rynku o godz. 10:00. Kolumny rowerzystów poprowadzili kol. Władysław Stawiarczyk i Stanisław Radomski. Pomagały im kol Małgorzata Radomska i Stanisława Błaszkiewicz. Pozostali uczestnicy dotarli na metę rajdu indywidualnymi trasami.
W najliczniejszych składach wystąpiły zespoły:
Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK im. Wł. Huzy z Gliwic - 59 osób
Oddziałowej Komisji Turystyki Kolarskiej SOKÓŁ z Radlina - 21 osób
Klubu Turystyki Kolarskiej WANDRUS z Żor - 11 osób
Rodzinnego Klubu Turystyki Kolarskiej WAGABUNDA z Katowic - 10 osób
Koła PTTK RAMŻA z Czerwionki - Leszczyn - 8 osób
Bytomskiego Klubu Turystyki Kolarskiej CATENA z Bytomia - 6 osób
Skromniej reprezentowane były zespoły KTK Watra z Pyskowic, ZKTR AMATOR z Zabrza i KTR WIERCIPIĘTA z Jastrzębia Zdroju - po 4 uczestników, O/KTK z Rybnika, Mikołowa i KTK GRONIE z Tychów - po 3 osoby. Dwoje turystów przyjechało z Rudy Śl. Najdłuższa trasę pokonał kol. Janusz Cholewa - turysta z Ustronia. Na mecie rozegrano dwa konkursy: rowerowy tor przeszkód i konkurs rzutów lotkami do tarczy. Zwycięzcom tych konkursów zostały wręczone, ufundowane przez Urząd Miasta Gliwice, nagrody rzeczowe. Najlepszą drużyną okazała się reprezentacja Oddziałowej Komisji Turystyki Kolarskiej SOKÓŁ z Radlina, której został wręczony puchar ufundowany przez Urząd Miasta Gliwice.
Rowerowy tor przeszkód przygotował i poprowadził kol Witold Kapuściński przy pomocy kol. Stanisława Hermana.
Konkurs rzutu lotkami poprowadzili kol Jarosław Szerszeń i Władysław Stawiarczyk.
Indywidualnymi zwycięzcami rowerowego toru przeszkód zostali:
W kategorii seniorów:
Miejsce - Łukasz Pawluszkiewicz - TKK PTTK im Wł. Huzy Gliwice
Miejsce - Henryk Krotofil - Koło Ramża Czerwionka - Leszczyny
Miejsce - Dawid Lasek - RKTK WAGABUNDA Katowice
W kategorii juniorów:
Miejsce - Mateusz Albrecht - TKK PTTK im Wł. Huzy Gliwice
Miejsce - Grzegorz Sołtys - TKK PTTK im Wł. Huzy Gliwice
Miejsce - Paweł Śmieja - TKK PTTK im Wł. Huzy Gliwice
Zwycięzcami konkursu rzutów lotkami do tarczy zostali:
W kategorii seniorów:
Miejsce - Tadeusz Pizar - TKK PTTK im Wł. Huzy Gliwice
Miejsce - Stanisław Herman - TKK PTTK im Wł. Huzy Gliwice
Miejsce - Stanisław Ibrom - O/ KTK Sokół Radlin
W kategorii juniorów:
Miejsce - Dawid Garlińs - Koło PTTK RAMŻA Czerwionka - Leszczyny
Miejsce - Mateusz Albrecht - TKK PTTK im Wł. Huzy Gliwice
Miejsce - Wojciech Domalik - TKK PTTK im Wł. Huzy Gliwice
Po ogłoszeniu wyników konkursu, wręczeniu nagród i zakończeniu imprezy , uczestnicy udali się do swoich miejsc zamieszkania indywidualnymi trasami.
W sprawnym przeprowadzeniu imprezy wyróżnili się Witold Kapuściński, Stanisława Błaszkiewicz, Elżbieta Marcinkowska, Stanisław Herman, Jarosław Szerszeń, Małgorzata i Stanisław Radomscy, Władysław Stawiarczyk i Sławomir Zielski.
Kierownik rajdu: Adam Czerniawski
Podobnie jak w ubiegłym roku nasz Klub wziął udział w organizacji imprezy organizowanej przez Stowarzyszenie Gliwickie Metamorfozy pod hasłem "Poznaj okolice Gliwic". Zadaniem naszego Klubu było przygotowanie wyznaczonych przez organizatorów tras rowerowych i opieka przodownicka na trasach. Co niedzielę w godzinach porannych ruszała grupa rowerzystów, by zwiedzić ciekawe miejsca i poznać ciekawych ludzi. Uczestnicy tych wycieczek zwiedzili: Chudów, Paniowy, Księży Las, Miedary, Górę Świętej Anny i wiele innych miejscowości. Nasi koledzy, którzy przygotowywali trasy oraz prowadzili grupy, zasłużyli na duże słowa pochwały, w szczególności: Stanisław Radomski, Małgorzata Radomska, Władysław Stawiarczyk , Jarosław Szerszeń, Adam Czerniawski, Henryk Szcześniak, Krzysztof Bobis, Stanisława Błaszkiewicz, Mariusz Szczurowski i Alfred Sołtys.
30 sierpnia 2009r. na parkingu Centrum Handlowego Arena dokonano podsumowania wakacyjnej akcji Lato z Metamorfozami.
Kolejne trzy najwyżej notowane miejsca zajęli:
miejsce - Krzysztof Bobis
miejsce - Piotr Kwiotek
miejsce - ..................
Kolega Marek Bryndza znowu miał świetny pomysł na wycieczkę rowerową. Tym razem do Pszczyny. Jechało nam się fajnie lecz w Kobiórze złapał nas deszcz i mokrzy dojechaliśmy do zamku. Zamek oczywiście jak stał tak stoi dalej, lecz dziś w strugach deszczu. Wycieczka skończyła się w kawiarence na rynku w Pszczynie, gdzie przy filiżance ciepłej herbaty obmyślaliśmy plan powrotu. Padło na PKP i tak grzecznie wróciliśmy pociągiem do Gliwic. A miało być tak fajnie.
Ostatnią wycieczkę tegorocznych "Metamorfoz" w dniu 23 sierpnia poprowadził kolega Władysław Stawiarczyk. Celem była dzielnica Rudy Śląskiej - Kochłowice wraz z ciekawymi i zabytkowymi miejscami leżącymi na trasie naszej wycieczki szlakiem dawnego pogranicza.
W piękny letni dzień 19.08.2009r. wybrałem się z synami Grześkiem i Markiem oraz ich kolegą Pawłem Śmieją do zabytkowej kopalni Królowa Luiza. Ku naszemu zdziwieniu czas oczekiwania na przewodnika mogliśmy sobie umilić oglądając sprzęt militarny Grupy Zabrze, który był tam "parkowany". Gdy dotarł już do nas przewodnik "prawdziwy śląski chop co na szychta szoł fedrować pod ziemią" oprowadził nas po terenie kopalni. Zwiedziliśmy serce kopalni - pomieszczenie maszyny wyciągowej, dzięki któremu urobek oraz górnicy byli transportowani na powierzchnię. Pochylniami zeszliśmy pod ziemię na głębokość 35 metrów i tam, w trakcie wędrówki chodnikami, zapoznaliśmy się z urządzenia oraz warunkami pracy górników. Z uśmiechami na twarzy po zakończeniu wycieczki wróciliśmy do domu.
Pomysłodawcą wycieczki był kolega Marek Bryndza, który wyciągnął mnie na fajną wycieczkę. Trasa wiodła przez Ostropę, Sośnicowice, Trachy, a dalej już lasami, do Solarni. Z Solarni skierowaliśmy się na Dziergowice i tam na przeprawę promową przez Odrę. Ku naszemu zdziwieniu prom zlikwidowano. Aby osiągnąć zamierzony cel obraliśmy kierunek na Lubieszów, Bierawę, następnie mostkiem przez Odrę na Cisek, Sukowice, Zakrzów i wreszcie wylądowaliśmy w Polskiej Cerkwi. Tu mogliśmy zobaczyć ruiny pałacu oraz kościół Wniebowzięcia NMP. Droga powrotna wiodła przez Ciężkowice, gdzie chciał nas zlać deszcz, ale w porę udało nam się schować. Następnie ruszyliśmy na Błażejowice, Sławików z ruinami pałacu hrabiego Eihendorffa, dalej do Grzegorzowic i promem przez Odrę do Ciechowic. Już po drugiej stronie Odry spokojnie przejechaliśmy przez Nędzę, Szymocice, Jankowice, Rudy, Trachy, Sośnicowice, Ostropę no i wreszcie wylądowaliśmy w domku.
Turystyczny Klub Kolarski PTTK im. Władysława Huzy w Gliwicach zorganizował w sobotę 15 sierpnia 2009r. Rajd na Jarmark Średniowieczny w Chudowie, z metą usytuowaną w sąsiedztwie tamtejszego zamku. Kierownikiem rajdu był kol. Adam Czerniawski. Celem imprezy była popularyzacja turystyki kolarskiej, poznanie zabytków Ziemi Gliwickiej oraz udział w X Jubileuszowym Jarmarku Średniowiecznym w Chudowie. W rajdzie wzięło udział blisko 90 rowerzystów. Osiemnastoosobowa grupa kolarzy wyruszyła o godz. 10:00 z gliwickiego Rynku. Poprowadził ją kol. Władysław Stawiarczyk, któremu pomagali kol. Małgorzata Radomska i kol. Witold Kapuściński. Uczestnikiem honorowym imprezy była Prezes Oddziału PTTK Ziemi Gliwickiej kol. Janina Lelito-Zimochocka.
Najliczniej wystąpiły zespoły:
Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK im Wł. Huzy z Gliwic - 25 uczestników
Turystycznego Klubu Kolarskiego SWOBODNI z Siemianowic Śl. - 11 uczestników
KTR WIERCIPIĘTA z Jastrzębia Zdroju - 8 uczestników
Koła PTTK RAMŻA z Czerwionki Leszczyn - 8 uczestników
KTK WANDRUS z Żor - 7 uczestników
W mniej licznych składach na metę przyjechali także turyści z Chorzowa (członkowie Klubu Przygoda), Tychów (członkowie KTK GRONIE) po 4 osoby, Katowic (RKTK WAGABUNDA) i OKTKol. z Mikołowa po 3 osoby. Oddział PTTK Ziemi Gliwickiej i Oddział Kolejowy PTTK w Gliwicach reprezentowane były przez dwie osoby. Taka sama liczba uczestników reprezentowała zaprzyjaźnione kluby kolarskie: CATENĘ z Bytomia, WAGANTA z Katowic i cieszyńskiego ONDRASZKA. Przybyło też dwóch indywidualnych turystów z Kędzierzyna Koźla. Pojedynczo przybyli reprezentanci ZKTR Amator z Zabrza i SOKOŁA z Żor.
Na mecie organizatorzy wręczyli wszystkim uczestnikom okolicznościową naklejkę, zaprojektowaną i wykonaną przez kol. Marka Drasa. Po zgłoszeniu na mecie rajdu uczestnicy wzięli udział w niezwykle widowiskowej imprezie jaką był X Jarmark Średniowieczny zorganizowany przez Fundację Zamek Chudów i Stowarzyszenie Bractwo Rycerskie Puszczy Pszczyńskiej. Dużym zainteresowaniem gości, przybyłych na Jarmark z Włoch, Serbii, Austrii i Niemiec, cieszyły się pokazy fechtunku i turniej łuczniczy. Miłośnicy dawnej broni podziwiali wysoki poziom rekonstrukcji uzbrojenia, strojów i sprzętu obozowego.
Tegoroczny obóz rycerski liczył aż 70 namiotów zamieszkałych przez 300 osób (w tym 100 rycerzy), uczestniczących w tej historycznej prezentacji. Niebywałą atrakcją była prezentacja działania zrekonstruowanego trebuszeta, średniowiecznej machiny miotającej, jedynego egzemplarza w kraju. Wielu uczestników imprezy zainteresowały średniowieczne metody produkcji ówczesnych rzemieślników, których dzieła można było nabyć w 20 kramach. Zwiedzano muzeum w zamkowej wieży i słuchano koncertu średniowiecznej muzyki w zabytkowym spichlerzu. W godzinach wieczornych podziwiano pokaz ogni sztucznych.
Z niezapomnianymi wrażeniami, uczestnicy rajdu wrócili do domów.